Giro d'Italia Results - Stage 1

News & Results

05/8/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Giro d'Italia Results - Stage 1

Bettini wins stage; takes overall lead.

May 8, 2005: Reggio Calabria - Tropea (208 km):
1 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step        05:09:32

2 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                          0.03

3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          0.04

4 Baden Cooke (Aus) Francaise Des Jeux                                

5 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

6 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                      

7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                                

8 Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze                                

9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita                                 

10 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon-Lotto                 

11 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel-Pro Cycling Team          

12 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Caffita                               

13 Filippo Pozzato (Ita) Quick.Step                                   

14 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas-Bianchi                            

15 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                               

16 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                     

17 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                      

18 Dario David Cioni (Ita) Liquigas-Bianchi                           

19 Andre' Korff (Ger) T-Mobile Team                                   

20 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                       0.09

21 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                   

22 Isaac Galvez Lopez (Spa) Illes Balears                             

23 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                            

24 Mirco Lorenzetto (Ita) Domina Vacanze                              

25 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears                               

26 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      

27 Andrea Tonti (Ita) Lampre-Caffita                                  

28 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze                                

29 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                    

30 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                  

31 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                     

32 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                        

33 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                   

34 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                            

35 Cristian Moreni (Ita) Quick.Step                                0.14

36 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                               

37 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas-Bianchi                         

38 Francisco J Vila Errandonea (Spa) Lampre-Caffita                   

39 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis-Le Credit Par Telephone         

40 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                       

41 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                  

42 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                               

43 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                  

44 Andrea Noe' (Ita) Liquigas-Bianchi                                 

45 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                         

46 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare                    

47 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      

48 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears                           

49 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                   

50 Bjoern Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                             

51 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                  

52 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                             

53 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                   

54 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                               

55 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                        

56 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                        

57 Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux                             

58 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Euskaltel-Euskadi                  0.23

59 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros-Wurth Team                   

60 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems                        

61 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis-Le Credit Par Telephone               

62 Vicente Reynes Mimo (Spa) Illes Balears                            

63 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                     

64 Guido Trentin (Ita) Cofidis-Le Credit Par Telephone                

65 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                     

66 Michael Barry (Can) Discovery Channel-Pro Cycling Team             

67 Antonio Cruz (USA) Discovery Channel-Pro Cycling Team               

68 David Navas Chica (Spa) Illes Balears                              

69

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment