Dauphine Libere Results - Stage 6

News & Results

06/16/2007| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Dauphine Libere Results - Stage 6

Iglinsky wins stage 6; Moreau reclaims overall lead.

 

 

 

 

Please visit our sponsors.

 

June 16, 2007: Gap ? Valloire ( 198 km ):
1 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana       05:51:10

2 Alexandre Botcharov (Rus) Cr?dit Agricole             0.51

3 Pierrick F?drigo (Fra) Bouygues Telecom                  

4 R?my Di Gregorio (Fra) Fran?aise Des Jeux                 

5 Egoi Mart?nez (Spa) Discovery Channel                 2.16

6 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi                  

7 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                      

8 Christophe Moreau (Fra) Ag2r Pr?voyance               2.23

9 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto                     2.25

10 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir             

11 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel             3.46

12 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                        

13 Manuel Beltr?n (Spa) Liquigas                        4.04

14 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana                          

15 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                          

16 Denis Menchov (Rus) Rabobank                            

17 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                    

18 Ludovic Turpin (Fra) Ag2r Pr?voyance                    

19 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne                 4.09

20 Igor Ant?n (Spa) Euskaltel-Euskadi                   4.13

21 David Zabriskie (USA) Team CSC                       4.27

22 Volodimir Gustov (Ukr) Team CSC                         

23 Dmitriy Fofonov (Kaz) Cr?dit Agricole                5.14

24 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quickstep-Innergetic           

25 Sandy Casar (Fra) Fran?aise Des Jeux                 5.22

26 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                 6.30

27 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                 

28 St?phane Goubert (Fra) Ag2r Pr?voyance                  

29 Anthony Charteau (Fra) Cr?dit Agricole               7.35

30 J?r?me Pineau (Fra) Bouygues Telecom                 8.00

31 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom               8.48

32 I?igo Cuesta (Spa) Team CSC                          9.00

33 Luis Le?n S?nchez (Spa) Caisse d'Epargne                

34 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto             9.16

35 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile                       9.18

36 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel               9.57

37 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis                         

38 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                       

39 Christian Vande Velde (
USA
) Team CSC                    

40 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                   

41 Scott Davis (Aus) T-Mobile                              

42 ?ngel G?mez G?mez (Spa) Saunier Duval-Prodir            

43 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r Pr?voyance                   

44 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir        11.14

45 Pieter Weening (Ned) Rabobank                           

46 Frederik Willems (Bel) Liquigas                         

47 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana                       

48 Matej Jurco (Svk) Milram                            11.41

49 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto              11.47

50 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital                12.44

51 Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel             14.30

52 Jos? Antonio Redondo (Spa) Astana                       

53 Mathieu Ladagnous (Fra) Fran?aise Des Jeux          15.26

54 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise Des Jeux           16.55

55 Micka?l Delage (Fra) Fran?aise Des Jeux                 

56 Blaise Sonnery (Fra) Ag2r Pr?voyance                    

57 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                         

58 Antonio Colom (Spa) Astana                              

59 Rub?n P?rez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     

60 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                         

61 C?dric Vasseur (Fra) Quickstep-Innergetic               

62 Guido TrentiN (Ita) Saunier Duval-Prodir                

63 Jos? Luis Arrieta (Spa) Ag2r Pr?voyance                 

64 I?igo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                 

65 Serguei Ivanov (Rus) Astana                             

66 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi                   

67 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir             18.55

68 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                        20.57

69 Marcus Ljungqvist (Swe) Team

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment