Criterium International Results - Stage 1

News & Results

03/25/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Criterium International Results - Stage 1

Old Dekker wins stage; takes overall lead.

Androni Giocattoli- 3C Casalinghi          

138 Ama?l Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone             

139 Pauriol R?mi (Fra) Credit Agricole                               

140 Jorg Jaksche (Ger)
Liberty
Seguros-W?rth Team                    

141 Alberto Contador (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team                

142 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                     

143 Cristian Bonfanti (Ita) Team Androni Giocattoli- 3C Casalinghi    

144 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance                            

145 Di Gregorio R?my (Fra) Fran?aise des Jeux                        

146 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                         

147 Eric Berthou (Fra) Caisse D'Epargne-Illes Balears                

148 Francisco Jos? Terciado Sacedo (Spa) Relax-Gam                   

149 Andrey Kashechkin (Kaz)
Liberty
Seguros-W?rth Team               

150 Beno?t Vaugrenard (Fra) Fran?aise des Jeux                       

151 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                 20.52

152 Eladio Sanchez (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team                  

HD Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                 

HD Carlos Abellan (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team                   

HD Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam                                   

HD Lars Bak (Den) Team CSC                                           

HD Petter Renang (Swe) Unibet.com                                     

HD David Verheyen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                      

HD Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.com                               

DNS David Boucher (Fra) Unibet.com

 

Overall rankings after stage 1:
1 Erik Dekker (Ned) Rabobank         04:29:04

2 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                       0.04

3 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                                 0.08

4 Igor Astarloa (Spa) Barloworld                                  0.10

5 Constantino Zaballa (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears        0.16

6 Jos? Ivan Gutierrez (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears        0.20

7 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      

8 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                    

9 Bradley Mc Gee (Aus) Fran?aise des Jeux                            

10 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                     1.23

11 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                   1.24

12 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                

13 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                      

14 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                      1.37

15 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                      1.41

16 Bj?rn Schr?der (Ger) Team Milram                               1.42

17 Matthieu Ladagnous (Fra) Fran?aise des Jeux                    1.43

18 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                        

19 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                               

20 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                               

21 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise des Jeux                          

22 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                

23 Enrico Degano (Ita) Barloworld                                     

24 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone         

25 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                 

26 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam                                  

27 Gregory Habeaux (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                     

28 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                        

29 Kevin Neyrinck (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                      

30 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance                           

31 Jose Joaquin Rojas (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team               

32 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

33 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                              

34 Daniel Musiol (Ger) Team Milram                                    

35 Nicolas Portal (Fra) Caisse D'Epargne-Illes Balears               

36 Jorge Garcia Marin (Spa) Relax-Gam                                

37 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com                            

38 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                  

39 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld                                

40 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                

41 Marco Osella (Ita) Team Androni Giocattoli- 3C Casalinghi          

42 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

43 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team                                

44 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment