Criterium International Results - Stage 1

News & Results

03/25/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Criterium International Results - Stage 1

Old Dekker wins stage; takes overall lead.

March 25, 2005: Sedan ? Charleville-Mezieres ( <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>192 km ):
1 Erik Dekker (Ned) Rabobank         04:29:14<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                          

3 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                                 0.02

4 Jos? Ivan Gutierrez (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears        0.10

5 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      

6 Constantino Zaballa (Spa) Caisse D'Epargne-Illes Balears           

7 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                     

8 Bradley Mc Gee (Aus) Fran?aise des Jeux                            

9 Igor Astarloa (Spa) Barloworld                                     

10 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                   1.14

11 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                               

12 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

13 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                      

14 Bj?rn Schr?der (Ger) Team Milram                               1.32

15 Matthieu Ladagnous (Fra) Fran?aise des Jeux                    1.33

16 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                        

17 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                         

18 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom                                

19 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                               

20 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise des Jeux                          

21 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                

22 Enrico Degano (Ita) Barloworld                                     

23 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone         

24 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                 

25 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam                                  

26 Gregory Habeaux (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                     

27 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                        

28 Kevin Neyrinck (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                      

29 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance                            

30 Jose Joaquin Rojas (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team               

31 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

32 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                              

33 Daniel Musiol (Ger) Team Milram                                   

34 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                         

35 Nicolas Portal (Fra) Caisse D'Epargne-Illes Balears               

36 Jorge Garcia Marin (Spa) Relax-Gam                                

37 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com                            

38 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                  

39 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld                                

40 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                 

41 Marco Osella (Ita) Team Androni Giocattoli- 3C Casalinghi          

42 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

43 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team                                

44 Floyd Landis (
USA
) Phonak Hearing Systems                         

45 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team                                    

46 Giampaolo Caruso (Ita)
Liberty
Seguros-W?rth Team                 

47 Mickael Rasmussen (Den) Rabobank                                  

48 Joly S?bastien (Fra) Fran?aise des Jeux                           

49 Bobby Julich (
USA
) Team CSC                                       

50 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                              

51 Jos? Alberto Martinez (Spa) Agritubel                              

52 Vicente Ballester (Spa) Comunidad Valenciana                      

53 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                

54 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi                            

55 Manuel Lloret (Spa) Comunidad Valenciana                          

56 Pineau J?r?me (Fra) Bouygues Telecom                              

57 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                             

58 Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel                              

59 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                             

60 St?phane Berges (Fra) Agritubel                                   

61 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                

62 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                             

63 Bernard Kohl (Ger) T-Mobile Team                                  

64 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole                              

65 Giosu? Bonomi (Ita) Barloworld                                    

66 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                      

67 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                       

68 Roy J?r?my (Fra) Fran?aise des Jeux                               

69 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana                         

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment