Tour de Romandie Results - Stage 5

News & Results

05/4/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour de Romandie Results - Stage 5

Overall win for Team Astana's Klöden; Final stage won by Bennati.

Téléphone             
121 Evgeny Sokolov (Rus) Bouygues Telecom                              17.33

Final overall rankings:
1 Andreas Klöden (Ger) Astana       16:43:20
2 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                        0.35
3 Marco Pinotti (Ita) Team High Road                                    0.43
4 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                          0.45
5 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                   0.54
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                  1.05
7 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                   1.08
8 John Gadret (Fra) AG2r - La Mondiale                                  1.14
9 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                           1.48
10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval - Scott               1.52
11 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                         1.58
12 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi                     2.00
13 Francesco De Bonis (Ita) Gerolsteiner                                2.05
14 Manuel Beltran Martinez (Spa) Liquigas                               2.10
15 Morris Possoni (Ita) Team High Road                                  2.12
16 Eros Capecchi (Ita) Saunier Duval - Scott                            2.30
17 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                             2.36
18 Steve Morabito (Swi) Astana                                          2.45
19 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                               
20 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                                3.02
21 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                     3.14
22 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                             3.23
23 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              3.50
24 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                            4.00
25 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                      4.15
26 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                                 4.28
27 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                                       5.02
28 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                       5.09
29 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                                  5.17
30 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                                5.54
31 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval - Scott                       6.43
32 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                      8.50
33 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                      8.59
34 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                                   9.22
35 Wim Van Huffel (Bel) Silence - Lotto                                10.11
36 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux                             10.20
37 Martin Elmiger (Swi) AG2r - La Mondiale                             11.07
38 Rein Taaramae (Est) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               11.30
39 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi                            11.49
40 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                        12.04
41 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                                  12.29
42 Vladimir Gusev (Rus) Astana                                         12.43
43 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                 12.46
44 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto                                       
45 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                              12.50
46 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step                                 13.40
47 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval - Scott                     13.44
48 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    15.42
49 Dries Devenyns (Bel) Silence - Lotto                                16.23
50 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole                                16.31
51 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                17.35
52 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                        18.37
53 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                               19.53
54 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi                        20.26
55 Josep Jufre Pou (Spa) Saunier Duval - Scott                         20.29
56 Steve Zampieri (Swi) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              20.43
57 René Mandri (Est) AG2r - La Mondiale                                20.51
58 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                       20.57
59 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                      21.19
60 Addy Engels (Ned) Quick Step                                        22.05
61 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux                                 22.45
62 Adam Hansen (Aus) Team High Road                                    23.19
63 Thomas Frei (Swi) Astana                                            23.27
64 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                        23.39
65 Peter Velits (Svk) Team Milram                                      23.47
66 Daniele

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment