Tour de Romandie Results - Stage 4

News & Results

05/3/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour de Romandie Results - Stage 4

De Bonis takes stage win; Klöden keeps overall lead.

Stage 4: May 3, 2008: Tour of Romandy: Sion - Zinal (126.5 km):
1 Francesco De Bonis (Ita) Gerolsteiner       03:28:06
2 John Gadret (Fra) AG2r - La Mondiale                                  0.03
3 Manuel Beltran Martinez (Spa) Liquigas                                0.05
4 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                  0.07
5 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                           
6 Andreas Klöden (Ger) Astana                                              
7 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                      
8 Marco Pinotti (Ita) Team High Road                                       
9 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                             
10 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
11 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                                0.16
12 Morris Possoni (Ita) Team High Road                                     
13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                         0.28
14 Eros Capecchi (Ita) Saunier Duval - Scott                               
15 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval - Scott                  
16 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
17 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 
18 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                         0.59
19 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                          1.04
20 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                                 1.27
21 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                     1.53
22 Steve Morabito (Swi) Astana                                          1.57
23 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                               
24 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                          
25 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                                
26 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                                   
27 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                               
28 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                 2.04
29 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                             2.05
30 Dries Devenyns (Bel) Silence - Lotto                                 2.10
31 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                                     
32 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                         
33 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                                       2.26
34 Rein Taaramae (Est) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                4.28
35 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi                             5.09
36 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval - Scott                       5.47
37 Vladimir Gusev (Rus) Astana                                             
38 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                         
39 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                  6.55
40 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                      7.03
41 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux                              7.05
42 Martin Elmiger (Swi) AG2r - La Mondiale                              7.27
43 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                            
44 Wim Van Huffel (Bel) Silence - Lotto                                    
45 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
46 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                                      
47 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole                                    
48 José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2r - La Mondiale                     
49 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux                                  7.35
50 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                         8.12
51 Steve Zampieri (Swi) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               8.16
52 Adam Hansen (Aus) Team High Road                                    10.02
53 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                              10.07
54 Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team                                 10.16
55 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                                   
56 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval - Scott                         
57 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom                              10.27
58 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step                                 10.34
59 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                                      
60 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto                                       
61 Addy Engels (Ned) Quick Step                                            
62 Alberto Fernandez De La Puebla Ramos (Spa) Saunier Duval - Scott        
63 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    12.06
64 Evgeny Sokolov (Rus) Bouygues Telecom                               13.57
65 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                               16.37
66 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                           
67 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                                        
68 René Mandri (Est) AG2r - La Mondiale                                    
69 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment