Tour de Romandie Results - Stage 3

News & Results

05/2/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour de Romandie Results - Stage 3

Klöden pedals to win like a lion in Sion!

(Bel) Team CSC                                     4.14
138 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                                    4.16
139 Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux                              4.24
140 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                                 4.27
141 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                            5.05

Overall rankings after stage 3:
1 Andreas Klöden (Ger) Astana       09:31:28
2 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                           0.05
3 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                         0.35
4 Vladimir Gusev (Rus) Astana                                            0.38
5 Marco Pinotti (Ita) Team High Road                                     0.43
6 Rein Taaramae (Est) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  0.44
7 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                           0.45
8 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                               0.46
9 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                    0.54
10 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                           0.55
11 Steve Morabito (Swi) Astana                                              
12 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                
13 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval - Scott                        1.03
14 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                  1.05
15 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                   1.08
16 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                       1.11
17 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                       1.14
18 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                                    1.17
19 John Gadret (Fra) AG2r - La Mondiale                                  1.24
20 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                              1.25
21 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                      1.28
22 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval - Scott                1.31
23 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                   1.36
24 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                          1.37
25 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi                      1.41
26 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                                       
27 Mathias Frank (Swi) Gerolsteiner                                      1.49
28 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) Lampre                         2.00
29 Morris Possoni (Ita) Team High Road                                   2.03
30 Eros Capecchi (Ita) Saunier Duval - Scott                             2.09
31 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                             2.10
32 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                       2.12
33 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                             
34 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                                2.14
35 Manuel Beltran Martinez (Spa) Liquigas                                2.16
36 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto                                     2.19
37 Francesco De Bonis (Ita) Gerolsteiner                                 2.22
38 Thomas Frei (Swi) Astana                                              2.30
39 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                                        2.44
40 Wim Van Huffel (Bel) Silence - Lotto                                  2.51
41 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                      2.52
42 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                                  2.53
43 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                                    
44 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               3.02
45 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                       3.08
46 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone            3.09
47 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step                                   3.13
48 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                                   3.14
49 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval - Scott                          
50 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                       3.19
51 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana                                            
52 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                           
53 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux                               3.22
54 Peter Velits (Svk) Team Milram                                           
55 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                                 3.23
56 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                         3.27
57 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                             
58 Daniele Righi (Ita) Lampre                                            3.33
59 Björn Schröder (Ger) Team Milram                                      3.34
60 Ludovic Turpin (Fra) AG2r - La Mondiale                               3.36
61 Martin Elmiger (Swi) AG2r - La Mondiale                               3.47
62 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi                          3.56
63 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                  3.58
64 Josep Jufre Pou (Spa) Saunier Duval - Scott                           3.59
65 Rémy Di

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment