Tour de Romandie Results - Stage 3

News & Results

05/2/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour de Romandie Results - Stage 3

Klöden pedals to win like a lion in Sion!

Stage 3: May 2, 2008: Tour of Romandy: Sion - Sion (18.8 km ITT):
1 Andreas Klöden (Ger) Astana       00:25:32
2 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                           0.06
3 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                    0.20
4 Tony Martin (Ger) Team High Road                                       0.21
5 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                                     0.25
6 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                         0.37
7 Vladimir Gusev (Rus) Astana                                               
8 Marco Pinotti (Ita) Team High Road                                     0.39
9 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                              
10 Rein Taaramae (Est) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                 0.41
11 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                              0.46
12 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                                  0.48
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             0.52
14 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole                                  0.54
15 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                      
16 Steve Morabito (Swi) Astana                                              
17 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                                0.57
18 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval - Scott                        1.02
19 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                  1.03
20 Francesco De Bonis (Ita) Gerolsteiner                                    
21 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                           1.04
22 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                   1.06
23 Dominique Cornu (Bel) Silence - Lotto                                 1.11
24 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                                    1.14
25 John Gadret (Fra) AG2r - La Mondiale                                  1.15
26 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                       1.16
27 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                                      1.17
28 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r - La Mondiale                               1.18
29 Dries Devenyns (Bel) Silence - Lotto                                  1.19
30 Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole                                 1.21
31 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                          
32 Evgeny Sokolov (Rus) Bouygues Telecom                                 1.23
33 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval - Scott                1.24
34 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                              1.25
35 Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team                                   1.28
36 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                                           
37 Mathias Frank (Swi) Gerolsteiner                                      1.29
38 Maryan Hary (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                      
39 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Scott                              1.30
40 Ian McKissick (USA) BMC Racing Team                                   1.31
41 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                             
42 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                                 1.32
43 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                      1.36
44 Bradley Wiggins (GBr) Team High Road                                     
45 Steve Zampieri (Swi) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                1.38
46 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi                      1.39
47 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               1.41
48 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step                                   1.47
49 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2r - La Mondiale                              
50 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                                   1.48
51 Ignas Konovalovas (Ltu) Crédit Agricole                                  
52 José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2r - La Mondiale                   1.49
53 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                  1.51
54 Frantisek Rabon (Cze) Team High Road                                  1.53
55 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
56 Thomas Frei (Swi) Astana                                                 
57 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                       1.57
58 Nick Nuyens (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                      
59 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                                 1.58
60 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) Lampre                            
61 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana                                            
62 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                        2.00
63 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux                                  
64 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux                                   2.01
65 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                                 2.02
66 Morris Possoni (Ita) Team High Road                                      
67 Oliver

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment