Paris-Nice Results - Stage 5

News & Results

03/14/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris-Nice Results - Stage 5

Barredo wins stage; Gesink leads overall.

Carrara (Ita) Quick Step                              
86 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                          
87 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                              
88 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                   
89 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux                  
90 Craig Lewis (USA) High Road                                  
91 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30           
92 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                               
93 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale                    6.54
94 Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                           
95 Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle - H30     7.13
96 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                    
97 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                      
98 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                       8.21
99 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
100 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                 
101 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                          
102 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                   9.53
103 Matteo Bono (Ita) Lampre                                11.06
104 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                        
105 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                             
106 Jason McCartney (USA) Team CSC                              
107 Sébastien Minard (Fra) Cofidis                          11.58
108 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                           
109 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                              
110 Kjell Carlström (Fin) Liquigas                              
111 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                          13.12
112 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                            
113 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                 
114 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                        18.50
115 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
116 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                         
117 André Greipel (Ger) High Road                               
118 Vicente Reynes (Spa) High Road                              
119 Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle - H30             
120 Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale                  
121 Michiel Elijzen (Ned) Rabobank                              
122 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                             
123 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                              
124 Massimiliano Mori (Ita) Lampre                              
125 Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle - H30                 
126 Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
127 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                           
128 Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle - H30                
129 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                       
130 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                 
131 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                             
132 Marcel Sieberg (Ger) High Road
DNS David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30   
DNS William Bonnet (Fra) Crédit Agricole           
DNS Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas            
DNF Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                 
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano              
DNF Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                
DNF Freddy Bichot (Fra) Agritubel                  
DNF Mathew Hayman (Aus) Rabobank                   
DNF Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                  
DNF Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom            
DNF Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux      
DNF Bradley McGee (Aus) Team CSC                   
DNF Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto         
DNF Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto                
DNF Francesco Gavazzi (Ita) Lampre                 
DNF Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner              
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner

Overall rankings after stage 5:
1 Robert Gesink (Ned) Rabobank       21:10:28
2 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                         0.32
3 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale                   0.35
4 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto                      0.42
5 Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step                        1.06
6 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                            1.42
7 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                   2.06
8 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi                      2.11
9 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                         2.30
10 Clément L'Hottelerie (Fra) Skil-Shimano                   3.25
11 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                            3.27
12 Simon Spilak (Slo) Lampre                                 3.32
13 Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole                      3.51
14 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                              5.29
15 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                         5.59
16 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                           6.40
17 Damiano Cunego (Ita) Lampre                               8.18
18 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                           8.26
19 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                9.27

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment