Paris-Nice Results - Stage 3

News & Results

03/12/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris-Nice Results - Stage 3

Carlstrøm win stage; Chavanel takes overall lead.

Moletta (Ita) Gerolsteiner                            
86 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                                
87 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                   
88 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux                  
89 Servais Knaven (Ned) High Road                           19.36
90 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto                       
91 Marcel Sieberg (Ger) High Road                               
92 André Greipel (Ger) High Road                                
93 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre                               
94 Matteo Bono (Ita) Lampre                                     
95 Fränk Schleck (Lux) Team CSC                                 
96 Bernhard Eisel (Aut) High Road                               
97 Bobby Julich (USA) Team CSC                                  
98 Ivan Santaromita (Swi) Liquigas                              
99 Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto                        
100 Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
101 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                
102 Matteo Carrara (Ita) Quick Step                             
103 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                            
104 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                  
105 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                              
106 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                        
107 Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale                         
108 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                         
109 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                         
110 Jason McCartney (USA) Team CSC                              
111 William Bonnet (Fra) Crédit Agricole                        
112 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                     
113 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                          
114 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                       
115 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott              
116 Andreas Klier (Ger) High Road                               
117 Morris Possoni (Ita) High Road                              
118 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                               
119 Massimiliano Mori (Ita) Lampre                              
120 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30          
121 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                     
122 Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle - H30                
123 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                             
124 Michiel Elijzen (Ned) Rabobank                              
125 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott                      
126 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                            
127 Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott                   
128 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                 
129 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                      
130 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                   
131 Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle - H30                 
132 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                       
133 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                             
134 Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle - H30                  
135 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                           
136 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                             
137 Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale                     
138 David Moncoutié (Fra) Cofidis                               
139 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                               
140 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale                      
141 Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux                    
142 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                             
143 Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                          
144 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                             
145 Philip Deignan (Irl) Ag2r-La Mondiale                       
146 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                           
147 Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle - H30             
148 Björn Schröder (Ger) Team Milram                            
149 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                           
150 Markus Eichler (Ger) Team Milram                        20.13
DNS Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                              
DNF Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano                            
DNF Christian Knees (Ger) Team Milram                           
DNF Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux

Overall rankings after stage 3:
1 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis       12:37:01
2 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                   0.03
3 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi                      0.08
4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                         0.14
5 Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step                        0.18
6 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto                      0.19
7 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale                   0.21
8 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                  
9 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                               0.22
10 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                        0.34
11 Clément L'Hottelerie (Fra) Skil-Shimano                   1.53
12 Kjell Carlström (Fin) Liquigas                            2.24
13 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                              2.44
14 Simon Spilak (Slo) Lampre                                    
15 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                        2.45
16

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment