La Vuelta Results - Stage 2

News & Results

09/2/2007| 0 comments
by Thomas Valentinsen

La Vuelta Results - Stage 2

Freire wins stage 2 ahead of Bettini, takes overall lead.

Please visit our sponsors.

 

		September 2, 2007: Allariz ? Santiago de Compostella (150 km): 			

			

	1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank		         03:31:03		

	2 Paolo Bettini (Ita) Quickstep - Innergetic		                         		

	3 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone		             		

	4 Erik Zabel (Ger) Team Milram		                                       		

	5 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner		                  		               		

	6 Ren? Mandri (Est) AG2r Pr?voyance		                                  		

	7 Aur?lien Clerc (Swi) Bouygues Telecom		                              		

	8 Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne		                           		

	9 Renaud Dion (Fra) AG2r Pr?voyance 		                                		

	10 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team		                              		

	11 Angelo Furlan (Ita) Cr?dit Agricole		                               		

	12 David L?pez (Spa) Caisse d'Epargne		                                		

	13 Denis Menchov (Rus) Rabobank		                                      		

	14 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi		                       		

	15 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux		                         		

	16 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas		                                    		

	17 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia		                     		

	18 Carlos Barredo (Spa) Quickstep - Innergetic		                       		

	19 Carlos Sastre (Spa) Team CSC		                                      		

	20 Addy Engels (Ned) Quickstep - Innergetic		               		           		

	21 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram		                             		

	22 Marco Velo (Ita) Team Milram		                                      		

	23 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas		                                   		

	24 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram		     		                           		

	25 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne		                           		

	26 Alexandre Botcharov (Rus) Cr?dit Agricole		                         		

	27 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner		                                   		

	28 Manuel Beltr?n (Spa) Liquigas		                                     		

	29 Elia Rigotto (Ita) Team Milram		                                    		

	30 David Garc?a (Spa) Karpin Galicia		                                 		

	31 Andr? Greipel (Ger) T-Mobile Team		                  		               		

	32 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas		                                     		

	33 Matej Jurco (Svk) Team Milram		                                     		

	34 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cayasur		                     		

	35 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucia - Cayasur		                       		

	36 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom		                           		

	37 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise des Jeux		                          		

	38 Chris Anker S?rensen (Den) Team CSC		                               		

	39 Aitor Hern?ndez (Spa) Euskaltel - Euskadi		                         		

	40 Eduard Vorganov (Rus) Karpin Galicia		                              		

	41 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel - Euskadi		                     		

	42 Yannick Talabardon (Fra) Cr?dit Agricole		                          		

	43 Hubert Dupont (Fra) AG2r Pr?voyance		                               		

	44 Jos? ?ngel G?mez Marchante (Spa) Saunier Duval - Prodir		           		

	45 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner		                                    		

	46 Adam Hansen (Aus) T-Mobile Team		                        		           		

	47 Juan Manuel Garate (Spa) Quickstep - Innergetic		                   		

	48 Tom Boonen (Bel) Quickstep - Innergetic		                           		

	49 Davide Vigano (Ita) Quickstep - Innergetic		                        		

	50 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team		            		

	51 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner		                                  		

	52 Cadel Evans (Aus) Predictor - Lotto		                               		

	53 Igor Ant?n (Spa) Euskaltel - Euskadi		                              		

	54 Pietro Caucchioli (Ita) Cr?dit Agricole		                           		

	55 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank		                                    		

	56 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel - Euskadi		                         		

	57 Christophe Kern (Fra) Cr?dit Agricole		                             		

	58 Wim Van Huffel (Bel) Predictor - Lotto		                            		

	59 Roy Sentjens (Ned) Predictor - Lotto		                              		

	60 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Pr?voyance		                              		

	61 Nacor Burgos Rojo (Spa) Relax - Gam		                		               		

	62 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone		          		

	63 J?r?my Roy (Fra) Fran?aise des Jeux		                               		

	64 R?mi Pauriol (Fra) Cr?dit Agricole		                                		

	65 Seraf?n Mart?nez Acevedo (Spa) Karpin Galicia		 

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment