Criterium International Results - Stage 3

News & Results

03/31/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Criterium International Results - Stage 3

Boasson Hagen time trials to stage win; Jens Voigt takes overall win.

Bellotti (Ita) Barloworld                      8.31
39 Julien El Farès (Fra) Cofidis                            8.36
40 Theo Eltink (Ned) Rabobank                               8.40
41 Yann Huguet (Fra) Cofidis                                   
42 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi                     8.43
43 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                  8.51
44 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                8.52
45 Chris Froome (Ken) Barloworld                            9.07
46 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                       9.08
47 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                    9.11
48 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                  9.22
49 Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom                    9.28
50 Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                       9.32
51 Damien Monier (Fra) Cofidis                                 
52 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                9.37
53 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi            10.30
54 Matteo Bono (Ita) Lampre                                11.02
55 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                     11.31
56 Edvald Boasson Hagen (Nor) High Road                    11.56
57 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                             
58 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole                    12.03
59 Rick Flens (Ned) Rabobank                               12.19
60 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                  12.22
61 Ian McKissick (USA) BMC Racing Team                     12.28
62 Bobby Julich (USA) Team CSC                             12.30
63 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                     12.38
64 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                        12.43
65 Delio Fernandez Cruz (Spa) Karpin Galicia               12.49
66 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                   12.55
67 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                     12.56
68 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale              13.01
69 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                             
70 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                       13.02
71 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                   13.05
72 Nicki Sørensen (Den) Team CSC                           13.08
73 Florent Brard (Fra) Cofidis                             13.10
74 Matej Jurco (Svk) Team Milram                               
75 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                           
76 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux             13.14
77 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                       13.20
78 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                       13.23
79 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                  13.33
80 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                            13.36
81 Kim Kirchen (Lux) High Road                             13.52
82 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner       13.59
83 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                         14.12
84 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                       14.18
85 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                     14.23
86 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale                      14.29
87 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                 14.49
88 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                    14.57
89 Leonardo Duque (Col) Cofidis                            15.16
90 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                 15.37
91 Dominik Roels (Ger) Team Milram                         15.42
92 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30      15.44
93 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                    15.59
94 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                   16.02
95 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux             16.30
96 Benoît Salmon (Fra) Agritubel                           16.37
97 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner    17.01
98 Tony Martin (Ger) High Road                             17.34
99 Darren Lill (RSA) BMC Racing Team                       18.20
100 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom             18.57
101 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team                      19.17
102 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner    19.32
103 Adam Hansen (Aus) High Road                            19.59
104 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel-Euskadi        20.49
105 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel                  21.16
106 Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale                 21.31
107 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Tönissteiner    21.35
108 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team                  21.49
109 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel             22.00
110 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano                        22.03
111 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom                22.10
112 Jesús Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                 22.22
113 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet-Tönissteiner        22.46
114

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment