Criterium International Results - Stage 3

News & Results

03/31/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Criterium International Results - Stage 3

Boasson Hagen time trials to stage win; Jens Voigt takes overall win.

(Spa) Euskaltel-Euskadi          1.13
77 Florent Brard (Fra) Cofidis                              1.14
78 Matej Jurco (Svk) Team Milram                               
79 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team                       
80 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                           
81 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                    1.15
82 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                             1.16
83 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux              1.18
84 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                  1.19
85 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                1.20
86 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                     1.23
87 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                         
88 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                        1.24
89 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel               1.25
90 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                          1.27
91 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                           
92 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano                          1.28
93 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                  1.31
94 Matteo Bono (Ita) Lampre                                    
95 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team                        1.32
96 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                   
97 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                        1.35
98 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom                     
99 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                   1.37
100 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                    1.39
101 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                            1.40
102 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                   1.42
103 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                       
104 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi            1.43
105 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux             1.44
106 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner     1.47
107 Jesús Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                     
108 Benoît Salmon (Fra) Agritubel                           1.51
109 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner       1.52
110 Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale                  1.55
111 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet-Tönissteiner         2.11
112 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner    2.15
113 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                         2.16
114 Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner       2.18

Final overall rankings:
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC       07:29:01
2 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                        0.57
3 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                     
4 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                              1.03
5 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                            1.08
6 Fränk Schleck (Lux) Team CSC                              1.11
7 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                    
8 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                1.15
9 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                          
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre                              1.16
11 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi                  1.20
12 Robert Gesink (Ned) Rabobank                             1.23
13 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                  
14 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                 1.26
15 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                    1.33
16 Peter Velits (Svk) Team Milram                           1.35
17 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                     1.39
18 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                         1.52
19 Andy Schleck (Lux) Team CSC                              1.53
20 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi                       
21 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                            2.27
22 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                             2.43
23 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                          5.38
24 David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30             5.41
25 Kevin Ista (Bel) Agritubel                               5.45
26 Bert Grabsch (Ger) High Road                             5.55
27 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                    5.56
28 Paul Martens (Ger) Rabobank                              6.08
29 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                        6.20
30 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                      6.35
31 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                     6.57
32 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin Galicia                7.43
33 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                          7.52
34 David Herrero (Spa) Karpin Galicia                       7.53
35 David Zabriskie (USA) Slipstream Chipotle - H30          8.10
36 Clément Lhotellerie (Fra) Skil-Shimano                   8.23
37 Frantisek Rabon (Cze) High Road                          8.24
38 Francesco

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment