Criterium International Results - Stage 2

News & Results

03/31/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Criterium International Results - Stage 2

Gerrans takes stage win; Voigt looks set to repeat last year's overall win.

Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                          
82 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                       
83 Florent Brard (Fra) Cofidis                                  
84 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner          
85 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                                 
86 Darren Lill (RSA) BMC Racing Team                            
87 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                         
88 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                            
89 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                              
90 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner         6.21
91 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                         6.57
92 Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale                    8.01
93 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel-Euskadi              
94 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                      
95 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                          
96 Adam Hansen (Aus) High Road                                  
97 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                      8.34
98 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                        
99 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                        
100 Leonardo Duque (Col) Cofidis                                
101 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                           9.00
102 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel                       
103 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom                     
104 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                         
105 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team                       
106 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                 
107 Dominik Roels (Ger) Team Milram                             
108 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30          
109 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano                             
110 Jesús Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                      
111 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Tönissteiner         
112 Benoît Salmon (Fra) Agritubel                               
113 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                   
114 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner        
115 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel                  
116 Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner           
117 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet-Tönissteiner             
118 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi

Overall rankings before final stage:
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC       07:17:53
2 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                             1.14
3 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                 1.30
4 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                       1.36
5 Fränk Schleck (Lux) Team CSC                                  
6 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                     
7 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                      
8 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                          
9 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                                  
10 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                           
11 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                  
12 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     1.40
13 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                     
14 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                        
15 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
16 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                   
17 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                          1.43
18 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                          
19 Peter Velits (Svk) Team Milram                               
20 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                 
21 Andy Schleck (Lux) Team CSC                               1.47
22 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                              2.19
23 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                             2.23
24 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                     5.49
25 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                           5.53
26 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                         6.07
27 Paul Martens (Ger) Rabobank                                  
28 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                   
29 Bert Grabsch (Ger) High Road                                 
30 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                         
31 David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30                 
32 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                       6.38
33 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                           8.10
34 David Herrero (Spa) Karpin Galicia                        8.17
35 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin Galicia                    
36 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                       8.21
37 Julien El Farès (Fra) Cofidis                             8.24
38 Frantisek Rabon (Cze) High Road                              
39 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                    
40 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                      
41 Yann Huguet (Fra) Cofidis                                    
42 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi                      8.28
43 Clément Lhotellerie (Fra) Skil-Shimano                       
44 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                8.37
45 Iñigo

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment