Criterium International Results - Stage 1

News & Results

03/31/2008| 0 comments
by

Criterium International Results - Stage 1

Ten Dam wins stage 1 of Criterium Internationale 2008, takes overall lead.

Chipotle - H30            
25 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                     
26 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30              
27 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                          
28 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi                 
29 Robert Gesink (Ned) Rabobank                            
30 Damiano Cunego (Ita) Lampre                             
31 Peter Velits (Svk) Team Milram                          
32 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                            
33 Andy Schleck (Lux) Team CSC                             
34 David Garcia (Spa) Karpin Galicia                       
35 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                      2.32
36 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                     
37 Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux          5.35
38 Ian McKissick (USA) BMC Racing Team                  7.04
39 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                  7.09
40 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                   
41 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                     7.10
42 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                       
43 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole                    
44 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                 
45 Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                      
46 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                       
47 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R La Mondiale               
48 Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner       
49 Félix Rafael Cárdenas (Col) Barloworld                  
50 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30      
51 Julien El Farès (Fra) Cofidis                           
52 Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano                    
53 Matej Jurco (Svk) Team Milram                           
54 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux             
55 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
56 Mike Sayers (USA) BMC Racing Team                       
57 Bobby Julich (USA) Team CSC                             
58 Benoît Salmon (Fra) Agritubel                           
59 David Herrero (Spa) Karpin Galicia                      
60 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                 
61 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                     
62 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi            
63 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                       
64 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                       
65 Nicki Sørensen (Den) Team CSC                           
66 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne                    
67 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                         
68 Leonardo Duque (Col) Cofidis                            
69 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                    
70 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux             
71 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                 
72 Theo Eltink (Ned) Rabobank                              
73 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                     
74 Christophe Edaleine (Fra) AG2R La Mondiale              
75 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin Galicia               
76 Dominik Roels (Ger) Team Milram                         
77 Rick Flens (Ned) Rabobank                               
78 Damien Monier (Fra) Cofidis                             
79 Delio Fernandez Cruz (Spa) Karpin Galicia               
80 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                    
81 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                     
82 Frantisek Rabon (Cze) High Road                         
83 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                            
84 Clément Lhotellerie (Fra) Skil-Shimano                  
85 Kilian Patour (Fra) Slipstream Chipotle - H30           
86 Magnus Backstedt (Swe) Slipstream Chipotle - H30        
87 Chris Froome (Ken) Barloworld                           
88 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole               
89 Christian Pfannberger (Aut) Barloworld                  
90 Florent Brard (Fra) Cofidis                             
91 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                  
92 Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom                   
93 Edvald Boasson Hagen (Nor) High Road                    
94 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                      
95 Matteo Bono (Ita) Lampre                                
96 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                         
97 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                     
98 David Zabriskie (USA) Slipstream Chipotle - H30         
99 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner    
100 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                      
101 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                  
102 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                 
103 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                        
104 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                  
105 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                  
106 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                  
107 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                
108 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                  
109 Yann Huguet (Fra) Cofidis                              
110 Jimmy Casper

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment