Criterium International Results - Stage 1

News & Results

03/31/2008| 0 comments
by

Criterium International Results - Stage 1

Ten Dam wins stage 1 of Criterium Internationale 2008, takes overall lead.

(Fra) Skil-Shimano                  
85 Kilian Patour (Fra) Slipstream Chipotle - H30           
86 Magnus Backstedt (Swe) Slipstream Chipotle - H30        
87 Chris Froome (Ken) Barloworld                           
88 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole               
89 Christian Pfannberger (Aut) Barloworld                  
90 Florent Brard (Fra) Cofidis                             
91 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                  
92 Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom                   
93 Edvald Boasson Hagen (Nor) High Road                    
94 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                      
95 Matteo Bono (Ita) Lampre                                
96 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                         
97 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                     
98 David Zabriskie (USA) Slipstream Chipotle - H30         
99 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner    
100 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                      
101 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                  
102 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                 
103 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                        
104 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                  
105 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                  
106 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                  
107 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                
108 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                  
109 Yann Huguet (Fra) Cofidis                              
110 Jimmy Casper (Fra) Agritubel                           
111 Emilien-Benoît Berges (Fra) Agritubel              12.40
112 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner    
113 Jonathan Garcia (USA) BMC Racing Team                  
114 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld                     
115 Roberto Longo (Ita) Lampre                             
116 Sylvain Calzati (Fra) AG2R La Mondiale                 
117 Tony Martin (Ger) High Road                            
118 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   
119 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano                        
120 Jesús Cobelo Fojo (Spa) Karpin Galicia                 
121 Kim Kirchen (Lux) High Road                            
122 Fabien Bacquet (Fra) Skil-Shimano                      
123 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale                     
124 Darren Lill (RSA) BMC Racing Team                      
125 Steve Bovay (Swi) BMC Racing Team                      
126 Brett Lancaster (Aus) Team Milram                      
127 Adam Hansen (Aus) High Road                            
128 Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Tönissteiner    
129 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom             
130 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                
131 Timothy Duggan (USA) Slipstream Chipotle - H30         
132 Maryan Hary (Fra) Cofidis                              
133 Craig Lewis (USA) High Road                            
134 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel-Euskadi        
135 Gerald Ciolek (Ger) High Road                          
136 Ian Stannard (GBr) Landbouwkrediet-Tönissteiner        
137 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux                    
138 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel             
139 Carlos Castaño (Spa) Karpin Galicia                    
140 Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole                   
141 Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet-Tönissteiner      
142 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom                
143 Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle - H30    22.01

Overall rankings after stage 1:
1 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank       04:49:45
2 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux            0.23
3 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                         0.25
4 Jens Voigt (Ger) Team CSC                             0.28
5 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                  0.29
6 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                     
7 Kevin Ista (Bel) Agritubel                               
8 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                         
9 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
10 Fränk Schleck (Lux) Team CSC                            
11 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                       
12 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                         
13 Tom Leezer (Ned) Rabobank                               
14 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                
15 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne               
16 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                
17 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                   
18 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                    
19 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC                      
20 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                            
21 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                   
22 Bert Grabsch (Ger) High Road                            
23 Paul Martens (Ger) Rabobank                             
24 David Millar (GBr) Slipstream

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment