2010 Vuelta a Murcia Results - Stage 3

News & Results

03/5/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Vuelta a Murcia Results - Stage 3

Luke Roberts wins stage for Team Milram.

Luke Roberts wins third stage of Murcia Cycling Tour

Luke Roberts wins third stage of Murcia Cycling Tour

March 5, 2010: Vuelta Ciclista a la Region de Murcia, Spain: Las Torres de Cotillas - Alhama de Murcia (167 km):
1 Luke Roberts (Aus) Team Milram        04:16:47
2 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
3 Josep Jufre (Spa) Astana
4 Denis Menchov (Rus) Rabobank
5 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
6 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
7 Stefan Denifl (Aut) Cervélo TestTeam
8 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
9 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
10 José Herrada (Spa) Caja Rural
11 Roman Kireyev (Kaz) Astana
12 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
13 Martin Velits (Svk) Team HTC - Columbia
14 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
15 Jack Bauer (NZl) Endura Racing
16 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
17 Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Polkowice
18 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
19 Frantisek Rabon (Cze) Team HTC - Columbia
20 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
21 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
22 Stef Clement (Ned) Rabobank
23 Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
24 Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam
25 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack
26 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack
27 Pieter Weening (Ned) Rabobank
28 Andrey Zeits (Kaz) Astana
29 José Luis Rubiera (Spa) Team Radioshack
30 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
31 Morris Possoni (Ita) Team Sky 0:00:06
32 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:00:09
33 Dominik Nerz (Ger) Team Milram 0:03:41
34 Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia
35 Rubén Reig (Spa) Caja Rural
36 Vicente Reynes (Spa) Team HTC - Columbia
37 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
38 Danny Pate (USA) Garmin - Transitions
39 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
40 Jan Barta (Cze) Team Netapp 0:05:23
41 Nico Keinath (Ger) Team Netapp
42 Sergey Chernetskiy (Rus) Russian National Team
43 Vitor Rodrigues (Por) Caja Rural
44 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
45 Salvador Guardiola (Spa) Spanish National Team 0:08:07
46 Ian Wilkilson (GBr) Endura Racing
47 José Carlos Lara (Spa) Spanish National Team
48 Egor Korolev (Rus) Russian National Team
49 Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam
50 Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
51 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
52 David Zabriskie (USA) Garmin - Transitions
53 Russell Downing (GBr) Team Sky 0:11:37
54 Evan Oliphant (GBr) Endura Racing
55 Dariusz Batek (Pol) CCC Polsat Polkowice
56 Arturo Mora (Spa) Caja Rural
57 Higinio Fernández (Spa) Caja Rural
58 Peter Wrolich (Aut) Team Milram
59 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
60 Bjorn Schroder (Ger) Team Milram
61 Nicolas Portal (Fra) Team Sky
62 Artur Ershow (Rus) Russian National Team
63 Stefan Schafer (Ger) German National Team
64 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
65 Manuel Anton (Spa) Spanish National Team
66 Daryl Impey (RSA) Team Radioshack
67 Gregory Rast (Swi) Team Radioshack
68 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing 0:23:53
69 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp
70 Timon Seubert (Ger) Team Netapp
71 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
72 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
73 Antonio Cabello (Spa) Spanish National Team
74 Tomasz Lisowicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
75 Krzystof Jezowsky (Pol) CCC Polsat Polkowice
76

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment