2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 2

News & Results

04/6/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 2

Alejandro Valverde strikes again; takes second stage win in a row.

BASQUE COUNTRY TOUR - SECOND STAGE

BASQUE COUNTRY TOUR - SECOND STAGE

Basque Country cycling tour - Alejandro Valverde

Watch 2010 Tour of the Basque Country video highlights in our Roadcycling.com videos section and watch the race live at www.universalsports.com/cycling.

April 6, 2010: Tour of the Basque Country: Zierbena - Viana (220 km):
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne       05:53:40
2 Óscar Freire (Spa) Rabobank
3 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:01
4 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
5 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi
6 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
7 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
8 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
10 Paul Martens (Ger) Rabobank
11 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
12 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini
13 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne
14 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
15 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
16 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack
17 Christian Knees (Ger) Team Milram
18 Robert Gesink (Ned) Rabobank
19 Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team
20 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
21 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
22 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
23 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Footon-Servetto
24 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
25 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
26 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
27 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
28 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
29 Manuel Vázquez (Spa) Andalucia - Cajasur
30 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
31 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
32 Dominik Nerz (Ger) Team Milram
33 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
34 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
35 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
36 Iban Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
37 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
38 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
39 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
40 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
41 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
42 David López (Spa) Caisse d'Epargne
43 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel - Euskadi
44 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia
45 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
46 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
47 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
48 David García (Spa) Xacobeo Galicia
49 Andrey Zeits (Kaz) Astana
50 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
51 Bram Tankink (Ned) Rabobank
52 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia
53 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
54 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
55 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
56 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
57 Rasmus Guldhammer (Den) Team HTC - Columbia
58 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
59 Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
60 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
61 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
62 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
63 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
64 Davide Malacarne (Ita) Quick Step
65 Daniel Navarro (Spa) Astana
66 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
67 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team
68 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
69 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
70 Thomas Löfkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
71 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
72 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
73 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
74 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
75 Jacob Fuglsang (Den)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment