2010 Tour Down Under Results - Stage 2

News & Results

01/20/2010| 0 comments
by
Andre Greipel wins. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Andre Greipel wins. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2010 Tour Down Under Results - Stage 2

Andre Greipel strikes again.

85 Tomas Vaitkus (Ltu) Team RadioShack 0:00:20
86 Denis Galimzyanov (Rus) Katyusha 0:00:26
87 Davide Vigano (Ita) Team Sky 0:00:28
88 Ben Swift (GBr) Team Sky
89 Michele Merlo (Ita) Footon Servetto
90 Marcel Sieberg (Ger) HTC-Columbia 0:00:34
91 Michael Matthews (Aus) Team UniSA-Australia 0:00:55
92 Timothy Roe (Aus) Team UniSA-Australia
93 Arthur Vichot (Fra) Française Des Jeux
94 Biel Kadri (Fra) Ag2r-La Mondiale
95 Oscar Pereiro (Spa) Astana
96 Juan Ripoll Horrach (Spa) Katyusha
97 Alexandr Pliuschin (Mda) Katyusha
98 Rohan Dennis (Aus) Team UniSA-Australia
99 Stef Clement (Ned) Rabobank
100 Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux
101 Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi
102 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel - Euskadi
103 Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi
104 Jose Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
105 Pierre Cazaux (Fra) Française Des Jeux
106 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
107 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Astana
108 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
109 Gorazd Stangelj (Slo) Astana
110 Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack
111 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
112 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
113 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi
114 Mauro Facci (Ita) Quick Step 0:01:06
115 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:01:11
116 Daniel Sesma (Spa) Euskaltel - Euskadi
117 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r-La Mondiale 0:01:19
118 Martin Pedersen (Den) Footon Servetto 0:01:33
119 Bert Grabsch (Ger) HTC-Columbia 0:01:36
120 Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
121 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:02:05
122 Jack Bobridge (Aus) Garmin-Transitions 0:02:29
123 David Kemp (Aus) Team UniSA-Australia 0:02:41
124 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 0:02:44
125 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
126 Rick Flens (Ned) Rabobank
127 Karsten Kroon (Ned) BMC Racing Team
128 Björn Schroder (Ger) Team Milram 0:03:42
129 Simon Clarke (Aus) Team UniSA-Australia 0:07:38
130 Wim Stroetinga (Ned) Team Milram
131 Dominik Roels (Ger) Team Milram
132 Jason McCartney (USA) Team RadioShack

Overall rankings after stage 2:
1 Andre Greipel (Ger) HTC-Columbia 06:38:59
2 Greg Henderson (NZl) Team Sky 0:00:14
3 Gert Steegmans (Bel) Team RadioShack
4 Robbie McEwen (Aus) Katyusha 0:00:16
5 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
6 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 0:00:20
7 Graeme Brown (Aus) Rabobank
8 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank
9 Robbie Hunter (RSA) Garmin-Transitions
10 Jose Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
11 René Mandri (Est) Ag2r-La Mondiale
12 Luke Roberts (Aus) Team Milram
13 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
14 Nikolas Maes (Bel) Quick Step
15 Gorka Izagirre (Spa) Euskaltel - Euskadi
16 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
17 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana
18 Eduard Vorganov (Rus) Katyusha
19 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
20 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
21 Andriy Grivko (Ukr) Astana
22 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
23 George Hincapie (USA) BMC Racing Team
24 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
25 Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne
26 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
27 Stuart O'grady (Aus) Team Saxo Bank
28 Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne
29 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
30 Martin Elmiger (Swi) Ag2r-La Mondiale
31 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
32 Pieter Weening (Ned) Rabobank
33 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment