2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

News & Results

03/11/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

Tom Boonen (Team Quick Step) sprints to win; Linus Gerdemann (Team Milram) keeps overall race lead.

Euskaltel - Euskadi
145 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
146 Matthew Wilson (Aus) Garmin - Transitions
147 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
148 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 0:04:24
149 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
150 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions 0:06:43
151 Robert Hunter (RSA) Garmin - Transitions
152 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
153 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
154 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:06:46
155 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:08:37
156 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia
157 Julian Dean (NZl) Garmin - Transitions
158 Niki Terpstra (Ned) Team Milram
159 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
160 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
161 Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto
162 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Transitions
163 Bernhard Eisel (Aut) Team HTC - Columbia 0:09:34
164 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia
165 Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia
166 Ian Stannard (GBr) Sky Professional Cycling Team
167 Servais Knaven (Ned) Team Milram
168 Baden Cooke (Aus) Team Saxo Bank
169 Roy Sentjens (Ned) Team Milram
170 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
171 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
172 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi
173 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
174 Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:09:38

Overall rankings after stage 2:
1 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram       07:50:18
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step
3 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:04
4 Paul Martens (Ger) Rabobank
5 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi
6 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 0:00:06
7 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo
8 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 0:00:08
9 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:09
10 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:10
11 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
12 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
13 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
14 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
15 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
16 Assan Bazayev (Kaz) Astana
17 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha
18 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
19 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
20 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi
21 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
22 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri
23 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
24 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
25 Markus Fothen (Ger) Team Milram
26 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
27 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
28 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
29 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
30 Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
31 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
32 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
33 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
34 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
35 Yauheni Hutarovich (Blr) Francaise Des Jeux
36 Thomas Löfkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
37 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
38 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
39 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
40 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia
41 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
42 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment