2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 1

News & Results

03/10/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 1

Team Milram's Linus Gerdemann (Germany) wins first stage and takes race lead.

(Ita) Acqua & Sapone
41 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana
42 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
43 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
44 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
45 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
46 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
47 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team
48 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
49 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
50 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
51 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
52 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
53 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
54 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
55 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
56 Robert Gesink (Ned) Rabobank
57 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo
58 Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto
59 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
60 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
61 Simone Stortoni (Ita) Colnago - CSF Inox
62 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
63 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
64 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi
65 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
66 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
67 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne
68 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
69 Niki Terpstra (Ned) Team Milram
70 Christian Knees (Ger) Team Milram
71 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
72 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
73 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi
74 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
75 Olivier Bonnaire (Fra) Francaise Des Jeux
76 Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
77 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
78 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team
79 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
80 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin - Transitions
81 Francesco Reda (Ita) Quick Step
82 Allan Davis (Aus) Astana
83 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
84 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank
85 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
86 Pierre Cazaux (Fra) Francaise Des Jeux
87 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
88 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
89 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
90 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi
91 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
92 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
93 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Doimo
94 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi
95 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
96 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
97 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
98 Leonardo Bertagnolli (Ita) Androni Giocattoli
99 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi
100 Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
101 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
102 Matthew Lloyd (Aus) Omega Pharma-Lotto
103 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
104 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
105 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
106 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
107 Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
108 Tom Boonen (Bel) Quick Step
109 Yoann Offredo (Fra) Francaise Des Jeux
110 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
111 Paul Martens (Ger) Rabobank
112 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
113 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne
114 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
115 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi
116 Andreas Klier (Ger) Cervelo Test Team
117 Olivier Kaisen (Bel) Omega Pharma-Lotto
118

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment