2010 Scheldeprijs Results

News & Results

04/7/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Scheldeprijs Results

Team Garmin-Transition's Tyler Farrar sprints to win ahead of Robbie McEwen and Robert Förster.

Katusha 0:01:55
145 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur - Sojasun
146 Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly 0:02:31
147 Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
148 Jurgen Francois (Bel) Palmans - Cras
149 Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
150 Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini
151 Cedric Coutouly (Fra) Saur - Sojasun 0:02:35
152 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:03:44
153 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team
154 Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
155 Wim Stroetinga (Ned) Team Milram
156 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia
157 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly
158 Vicente Reynes Mimo (Spa) Team HTC - Columbia
159 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
160 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Euskaltel - Euskadi
161 Adam Hansen (Aus) Team HTC - Columbia
162 Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
163 Danny Pate (USA) Garmin - Transitions
164 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
165 Rob Goris (Bel) Palmans - Cras
166 Jackson Stewart (USA) BMC Racing Team
167 Steve Schets (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht
168 Davide Appollonio (Ita) Cervelo Test Team
169 Feng Han (Chn) Skil - Shimano
170 Long Jin (Chn) Skil - Shimano
DNF Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre-Farnese Vini
DNF Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank
DNF Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
DNF Tom Leezer (Ned) Rabobank
DNF Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Transitions
DNF Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
DNF Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Aitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
DNF Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
DNF Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Fabrizio Lucciola (Ita) Ceramica Flaminia
DNF Ronan Mc Laughlin (Irl) An Post - Sean Kelly
DNF Mark Mc Nally (GBr) An Post - Sean Kelly
DNF Aidis Kruopis (Ltu) Palmans - Cras
DNF Timothy Vangheel (Bel) Palmans - Cras
DNF Brian Ligneel (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment