2010 Mallorca Trophy Results - Stage 4

News & Results

02/10/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Mallorca Trophy Results - Stage 4

Rui Costa is the winner of the Trofeo Deia race.

February 10, 2010: Trofeo Deia (144 km):
1 Rui Alberto Costa (Por) Caisse d'Epargne 3:27:21
2 Joan Horrach (Spa) Team Katusha 0:00:02
3 José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:07
4 Aitor Pérez (Spa) Footon-Servetto
5 José Joaquin Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
6 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
7 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
8 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur
9 Rafael Valls (Spa) Footon-Servetto
10 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
11 Jelle Vanendert (Bel) Omega Pharma-Lotto
12 Rubén Plaza Molina (Spa) Caisse d'Epargne
13 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
14 Christian Knees (Ger) Team Milram
15 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
16 Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto
17 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
18 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
19 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia
20 Mikel Landa (Spa) Orbea
21 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi
22 Franck Schleck (Lux) Team Saxo Bank
23 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
24 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
25 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
26 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
27 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
28 Rodrigo García (Spa) Xacobeo Galicia
29 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
30 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
31 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
32 Ángel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne
33 Egor Silin (Rus) Team Katusha
34 Francis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:17
35 Markus Fothen (Ger) Team Milram 0:00:21
36 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:01:00
37 Vicente Reynes (Spa) Team HTC - Columbia 0:01:07
38 Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:01:20
39 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi
40 David Gutiérrez P (Spa) Footon-Servetto
41 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto 0:01:53
42 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:02:00
43 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet Ebh Elshof 0:02:29
44 Carlos Torrent Tarres (Spa) Spanish National Team 0:02:30
45 Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp
46 Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
47 Iván Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:02:33
48 Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur
49 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
50 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
51 Bram Tankink (Ned) Rabobank
52 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur
53 Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:03:00
54 Paul Voss (Ger) Team Milram 0:03:25
55 Arnold Jeannesson (Fra) Caisse d'Epargne
56 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi
57 Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia
58 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel - Euskadi
59 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
60 Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto
61 Sylvian Chavanel (Fra) Quick Step 0:04:30
62 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
63 Davide Malacarne (Ita) Quick Step
64 Pascual Orengo López (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon 0:04:54
65 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
66 Antonio Piedra (Spa) Andalucia - Cajasur
67 Rasmus Guldhammer (Aus) Team HTC - Columbia
68 Chris Sorensen (Den) Team Saxo Bank
69 José Carlos Lara (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
70 Tom Stansnisder (Ned) Rabobank
71 Fco David Delgado (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
72 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 0:06:01
73 Sergi

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment