2010 Mallorca Trophy Results - Stage 3

News & Results

02/9/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Mallorca Trophy Results - Stage 3

Linus "Linux" Gerdemann wins Trofeo Inca.

February 9, 2010: Trofeo Inca (160 km):
1 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram       03:55:45
2 Rafael Valls (Spa) Footon-Servetto
3 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia - Cajasur
4 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:02:22
5 Aitor Pérez (Spa) Footon-Servetto 0:02:33
6 José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
7 Jan Bakelandsts (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:02:34
8 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 0:03:24
9 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne
10 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 0:04:09
11 Jon Izagirre (Spa) Orbea 0:04:44
12 André Steensen (Den) Team Saxo Bank
13 Christian Knees (Ger) Team Milram
14 Mikel Landa (Spa) Orbea
15 Kanstantsin Sivtsov (Blr) Team HTC - Columbia
16 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
17 Bauke Mollema (Ned) Rabobank
18 Egor Silin (Rus) Team Katusha
19 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi
20 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
21 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne
22 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne 0:04:48
23 Javier Moreno (Spa) Andalucia - Cajasur 0:06:58
24 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 0:07:36
25 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank 0:09:33
26 Francesco Reda (Ita) Quick Step 0:09:36
27 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne 0:13:07
28 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
29 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 0:13:20
30 Aitor Galdos (Spa) Euskaltel - Euskadi
31 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
32 Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano
33 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
34 Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
35 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
36 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi
37 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne
38 Iván Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
39 Manuel Calvente (Spa) Andalucia - Cajasur
40 Pablo Lechuga (Spa) Andalucia - Cajasur
41 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
42 Martin Mares (Cze) PSK Whirlpool - Author
43 Unai Elorriaga (Spa) Spanish National Team
44 Andrey Amador (CRc) Caisse d'Epargne
45 Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto 0:13:29
46 Nikolas Maes (Bel) Quick Step 0:14:15
47 Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia 0:14:23
48 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
49 Tassilo Fricke (Ger) Team Netapp
50 Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team
51 Daniel Moreno (Spa) Omega Pharma-Lotto
52 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0:16:34
53 Mitchell Docker (Aus) Skil - Shimano 0:17:30
54 Kalle Kriit (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:17:46
55 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:17:47
56 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto
57 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank 0:18:15
58 Yoeri Havik (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
59 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
60 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet Ebh Elshof
61 Robert Wagner (Ger) Skil - Shimano
62 Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur
DNS Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
DNS Dominik Nerz (Ger) Team Milram
DNS Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
DNS Frantisek Rabon (Cze) Team HTC - Columbia
DNS Mikel Ilundain (Spa) Orbea
DNF Joan Horrach (Spa) Team Katusha
DNF Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Dries Devenyns (Bel) Quick Step
DNF Markus Fothen (Ger) Team Milram
DNF Matthias Russ (Ger) Team Milram
DNF Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
DNF Tony

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment