2010 Dauphine Libere Results - Prologue

News & Results

06/7/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Dauphine Libere Results - Prologue

Alberto Contador wins prologue and shows Tour de France form.

0:00:33
71 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
72 Benoït Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
73 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank
74 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi
75 Amaël Moinard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne 0:00:34
76 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi
77 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo
78 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
79 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
80 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:00:35
81 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux
82 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
83 Roger Kluge (Ger) Team Milram
84 Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team
85 Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom
86 Mickael Delage (Fra) Omega Pharma-Lotto 0:00:36
87 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
88 Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi
89 Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
90 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
91 Bert Grabsch (Ger) Team HTC - Columbia
92 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack 0:00:37
93 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom
94 Brian Vandborg (Den) Liquigas-Doimo
95 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
96 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
97 Aleksejs Saramotins (Lat) Team HTC - Columbia
98 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom 0:00:38
99 Michel Kreder (Ned) Garmin - Transitions
100 Bram Tankink (Ned) Rabobank
101 Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux
102 Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team
103 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:00:39
104 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne
105 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
106 Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack
107 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
107 Mauro Facci (Ita) Quick Step
109 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto 0:00:40
110 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
111 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
112 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha 0:00:41
113 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
114 Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team 0:00:42
115 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
116 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia
117 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
118 Russell Downing (GBr) Sky Professional Cycling Team
119 Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia 0:00:43
120 Marco Bandiera (Ita) Team Katusha 0:00:44
120 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
122 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini
123 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
124 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
125 Jean-Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun
126 Roy Sentjens (Ned) Team Milram
127 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:45
128 Davide Appollino (Ita) Cervelo Test Team
129 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
130 Christian Meier (Can) Garmin - Transitions
131 Christophe Brandt (Bel) Omega Pharma-Lotto
132 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
133 Laszlo Bodrogi (Hun) Team Katusha
134 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:00:46
135 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
136 André Steensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:47
137 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
138 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
139 Christophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
140 Jeremie Galland (Fra) Saur - Sojasun
141 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
142 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
143 Geoffroy Lequatre

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment