2010 Circuit de la Sarthe Results - Stage 2A

News & Results

04/7/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Circuit de la Sarthe Results - Stage 2A

AG2R's Anthony Ravard wins stage 2A; Luis Leon Sanchez keeps overall race lead.

Bessy (Fra) Saur - Sojasun
72 Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
73 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
74 Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha
75 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
76 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
77 Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
78 Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
79 Jean Marc Marino (Fra) Saur - Sojasun 0:00:28
80 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R La Mondiale 0:00:30
81 Sébastien Minard (Fra) Cofidis,Le Credit En Ligne. 0:01:07
82 Piet Rooljakkers (Ned) Skil - Shimano 0:01:14
83 Filippo Savini (Ita) Colnago - CSF Inox 0:03:31
84 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:04:35
85 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:06:21

Overall rankings after stage 2A:
1 Luis Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne       06:23:42
2 Marko Kump (Slo) Adria Mobil 0:00:03
3 Yury Trofimov (Rus) Bbox Bouygues Telecom 0:00:04
4 Anthony Ravard (Fra) Ag2R La Mondiale 0:00:05
5 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 0:00:06
6 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne 0:00:07
7 Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack 0:00:08
8 Sébastien Chavanel (Fra) Francaise Des Jeux 0:00:09
9 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
10 Alexander Porsev (Rus) Itera - Katusha
11 Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller
12 Anthony Roux (Fra) Francaise Des Jeux
13 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
14 Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team 0:00:10
15 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis,Le Credit En Ligne
16 Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
17 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun
18 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom
19 Romain Lemarchand (Fra) Big Mat - Auber 93
20 Brent Bookwalter (USA) Bmc Racing Team
21 Tiago Machado (Por) Team RadioShack
22 Alexandre Moos (Swi) Bmc Racing Team
23 Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team
24 Mathias Frank (Swi) Bmc Racing Team
25 Jean Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
26 Rémi Cusin (Fra) Cofidis,Le Credit En Ligne
27 Stéphane Auge (Fra) Cofidis,Le Credit En Ligne
28 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller
29 Pierrick Fedrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom
30 Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
31 Florian Stalder (Swi) Bmc Racing Team
32 Steve Morabito (Swi) Bmc Racing Team
33 Arthur Vichot (Fra) Francaise Des Jeux
34 Simon Geschke (Ger) Skil - Shimano
35 Bjorn Selander (USA) Team RadioShack
36 Alexander Mironov (Rus) Itera - Katusha
37 Uros Murn (Slo) Adria Mobil
38 Albert Timmer (Ned) Skil - Shimano
39 Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
40 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
41 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne
42 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano
43 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
44 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom
45 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne - Schuller
46 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom
47 Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano
48 Ted Edward King (USA) Cervelo Test Team
49 Christophe Riblon (Fra) Ag2R La Mondiale
50 Thierry Hupond (Fra) Skil - Shimano
51 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
52 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
53 Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil
54 Angel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne
55 Dimitri

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment