2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 3

News & Results

04/8/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 3

Contador shows them who's boss! Wins stage and takes overall lead.

Cervélo TestTeam            17.29
77 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                18.12
78 David Zabriskie (USA) Garmin - Slipstream                
79 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram                18.15
80 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.                   18.57
81 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream          
82 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom           19.21
83 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne              19.26
84 Brian Vandborg (Den) Liquigas                        19.46
85 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                       20.03
86 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas                              
87 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad         20.56
88 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam              21.16
89 Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad      21.27
90 Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank                        
91 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom          21.31
92 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom            21.35
93 Rein Taaramae (Est) Cofidis                          21.52
94 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                  22.45
95 Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                 
96 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.                      
97 Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto                  
98 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux             
99 Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne       22.48
100 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                23.08
101 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto                 24.07
102 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream                24.11
103 Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis - AMPO          
104 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale                
105 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel - Euskadi               
106 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi        24.15
107 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux                  
108 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                     
109 Rubén Pérez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi            
110 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                            
111 Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi         24.25
112 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                        24.39
113 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale            25.07
114 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                   25.47
115 Addy Engels (Ned) Quick Step                        26.02
116 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step                26.12
117 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto              26.49
118 Allan Davis (Aus) Quick Step                        27.11
119 Craig Lewis (USA) Team Columbia - Highroad              
120 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux                 
121 Christophe Kern (Fra) Cofidis                           
122 Francesco Reda (Ita) Quick Step                     27.32
123 Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis - AMPO            28.15
124 Björn Schröder (Ger) Team Milram                    28.37
125 Ben Swift (GBr) Team Katusha                        28.41
126 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas                       
127 Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank                  
128 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom            
129 Dominik Roels (Ger) Team Milram                         
130 Joan Horrach (Spa) Team Katusha                         
131 Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto                28.50
132 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream           29.21
133 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.            29.41
134 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - N.G.C.                  
135 José Luis Rubiera (Spa) Astana                          
136 Roman Kireyev (Kaz) Astana                          29.45
137 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale                30.16
138 Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam            30.18
139 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.             30.33
140 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                      30.38
141 Maryan Hary (Fra) Cofidis                           30.42
142 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas                       32.11
143 Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto                         
144 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom         33.16
145 Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam                33.23
146 Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom            34.17
147 Mikel Gaztañaga (Spa) Contentpolis - AMPO           34.38
148 Trent Lowe (Aus)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment