2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 3

News & Results

04/8/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 3

Contador shows them who's boss! Wins stage and takes overall lead.

4 Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha                      
5 Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.                   0.28
6 Robert Gesink (Ned) Rabobank                           0.33
7 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne           0.36
8 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                         0.55
9 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                            
10 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                     
11 Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne                 
12 Christian Knees (Ger) Team Milram                     1.12
13 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - Highroad            
14 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
15 Chris Horner (USA) Astana                                
16 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank                       
17 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                          
18 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                
19 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                1.35
20 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                   1.37
21 Andrea Noe (Ita) Liquigas                             1.52
22 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale               1.54
23 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                              
24 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                1.56
25 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi               2.08
26 David Moncoutie (Fra) Cofidis                         2.22
27 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                     2.39
28 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                        2.58
29 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                   3.10
30 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto                3.23
31 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                        
32 Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank                   3.32
33 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                  3.38
34 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                   3.59
35 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom             
36 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad           
37 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                4.21
38 Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux             4.28
39 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                     
40 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                        4.31
41 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.                 5.06
42 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad       
43 Mauricio A Ardila (Col) Rabobank                         
44 Pieter Weening (Ned) Rabobank                            
45 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - Highroad         5.15
46 Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto                  5.26
47 Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis - AMPO        6.11
48 José Herrada López (Spa) Contentpolis - AMPO          7.32
49 Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto              9.27
50 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                 9.59
51 Daniel Navarro García (Spa) Astana                   10.12
52 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad        10.19
53 Jesús Hernández (Spa) Astana                         10.53
54 Paul Martens (Ger) Rabobank                          11.02
55 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana                 11.04
56 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi                11.38
57 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.              11.49
58 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                         
59 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                     
60 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                        
61 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                         
62 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                      12.38
63 Janez Brajkovic (Slo) Astana                         12.42
64 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto            13.18
65 Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis - AMPO    13.50
66 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream             14.19
67 Peter Velits (Svk) Team Milram                           
68 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram                    14.59
69 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank                  15.37
70 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                          
71 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis - AMPO            
72 Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam                     
73 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                  
74 Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha             15.39
75 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream             16.49
76 Iñigo Cuesta López (Spa)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment