2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 3

News & Results

04/8/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 3

Contador shows them who's boss! Wins stage and takes overall lead.

April 8, 2009: Vuelta al Pais Vasco: Villatuerta - Eibar (173 km):
1 Alberto Contador (Spa) Astana       04:16:29
2 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                        0.09
3 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
4 Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha                      
5 Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.                   0.28
6 Robert Gesink (Ned) Rabobank                           0.33
7 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne           0.36
8 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                         0.55
9 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                    
10 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                           
11 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                     
12 David Moncoutie (Fra) Cofidis                            
13 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                      
14 Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne                 
15 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale               1.12
16 Chris Horner (USA) Astana                                
17 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - Highroad            
18 Andrea Noe (Ita) Liquigas                                
19 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                        
20 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
21 Christian Knees (Ger) Team Milram                        
22 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank                       
23 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                              
24 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                
25 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                          
26 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                     1.56
27 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                   
28 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
29 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto                   
30 Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank                   2.05
31 José Herrada López (Spa) Contentpolis - AMPO          2.17
32 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad        2.32
33 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                      
34 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom             
35 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                        2.58
36 Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis - AMPO           
37 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                     
38 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                  3.01
39 Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux                
40 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                   3.10
41 Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto                     
42 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad    3.39
43 Mauricio A Ardila (Col) Rabobank                         
44 Pieter Weening (Ned) Rabobank                            
45 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.                    
46 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                   
47 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                        3.49
48 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - Highroad         4.33
49 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad         6.22
50 Janez Brajkovic (Slo) Astana                          8.45
51 Daniel Navarro García (Spa) Astana                       
52 Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto                 
53 Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha                 
54 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne               9.45
55 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                 9.47
56 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                 
57 Jesús Hernández (Spa) Astana                         10.11
58 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
59 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                      10.22
60 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank                      
61 Paul Martens (Ger) Rabobank                              
62 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                     
63 Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam                     
64 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                     
65 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                        
66 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana                     
67 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis - AMPO            
68 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                  
69 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                  
70 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                         
71 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream                 
72 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                          
73 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas                              
74 Peter Velits (Svk) Team Milram                           
75 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                         
76

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment