2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 2

News & Results

04/7/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 2

Trofimov wins stage two; Luis Leon Sanchez maintains overall lead.

Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank                   
79 Pieter Weening (Ned) Rabobank                            
80 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                      
81 Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto                     
82 Björn Schröder (Ger) Team Milram                         
83 Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam                     
84 Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux                
85 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale                 
86 Dominik Roels (Ger) Team Milram                          
87 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - Highroad            
88 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                  
89 Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne                 
90 Roman Kireyev (Kaz) Astana                               
91 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                    
92 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas                              
93 Brian Vandborg (Den) Liquigas                            
94 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                           
95 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                             
96 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom             
97 Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto                  
98 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                      
99 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom              
100 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux            
101 Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank                     
102 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.                     
103 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad            
104 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad          
105 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                 
106 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                    
107 Peter Velits (Svk) Team Milram                          
108 Jesús Hernández (Spa) Astana                            
109 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - N.G.C.                  
110 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.                
111 David Moncoutie (Fra) Cofidis                           
112 David Zabriskie (USA) Garmin - Slipstream               
113 Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank                       
114 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                       
115 Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam               
116 José Herrada López (Spa) Contentpolis - AMPO            
117 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.                 
118 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel - Euskadi               
119 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram                       
120 Joan Horrach (Spa) Team Katusha                         
121 José Luis Rubiera (Spa) Astana                          
122 Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne          
123 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream            1.50
124 Johann Tschopp (Fra) BBox Bouygues Telecom              
125 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream             2.22
126 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                    2.42
127 Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis - AMPO       2.56
128 Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis - AMPO    3.11
129 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                          
130 Maryan Hary (Fra) Cofidis                               
131 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto                  3.50
132 Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam             4.17
133 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto               4.46
134 Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam                    
135 Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom             5.45
136 Francesco Reda (Ita) Quick Step                         
137 Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto                    
138 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                            
139 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom             
140 Addy Engels (Ned) Quick Step                            
141 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas                        6.10
142 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream                    
143 Mikel Gaztañaga (Spa) Contentpolis - AMPO               
144 Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto                         
145 Walle Jurgen Van De (Bel) Quick Step                    
146 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale            11.15
147 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale                13.14
148 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                    
DNS Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream              
DNS Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto                       
DNF Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji-Servetto               
DNF Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                        
DNF Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale

Overall rankings after stage 2:

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment