2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 5

News & Results

03/27/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 5

Valverde wins final stage; Leipheimer takes overall race win.

March 27, 2009: Vuelta a Castilla y Leon: Benavente - Valladolid (153 km):
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne       03:17:46
2 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne                                        
3 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                            
4 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                                           0.02
5 Igor Abakoumov (Bel) ISD                                                         
6 Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing                                                  
7 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                            
8 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                               
9 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon         
10 Alberto Contador (Spa) Astana                                                   
11 Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur                                         
12 Denys Kostyuk (Ukr) ISD                                                         
13 Juan Francisco Mourón Doldan (Spa) Xacobeo Galicia                              
14 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                             
15 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi                                            
16 Levi Leipheimer (USA) Astana                                                    
17 Stef Clement (Ned) Rabobank                                                     
18 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                         
19 Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream                                               
20 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia                                         
21 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto                                              
22 Rubén Plaza (Spa) Liberty Seguros                                               
23 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                                           
24 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                           
25 José Antonio Carrasco (Spa) Andalucía-Cajasur                                   
26 Joseba Larralde Alzugarai (Spa) Orbea                                           
27 Bruno Pires (Por) Barbot-Siper                                                  
28 David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream                                         
29 Byron Patricio Guama De La Cruz (Ecu) Burgos Monumental - Castilla y Leon       
30 Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                            
31 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                                  
32 Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam                                              
33 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo                                          
34 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                                              
35 Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream                                           
36 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing                                              
37 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                                                    
38 José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                        
39 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                                 
40 Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream                                   
41 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                              
42 Edgar Pinto (Por) Liberty Seguros                                               
43 Rafael Valls Ferri (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon                    
44 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank                                             
45 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                   0.15
46 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                    
47 Blake Caldwell (USA) Garmin-Slipstream                                       0.17
48 Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur                                          
49 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                            0.21
50 Miguel Minguez Ayala (Spa) Orbea                                             0.29
51 Fred Rodriguez (USA) Rock Racing                                                
52 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                               
53 Yukiya Arashiro (Jpn) Bbox Bouygues Telecom                                     
54 José Alberto Benítez (Spa) Fuji-Servetto                                        
55 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros                                           0.33
56 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          
57 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Orbea                                        
58 Serge Pauwels (Bel) Cervélo TestTeam                                            
59 Volodimir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                                         
60 Vitaly Kondrut (Ukr) ISD                                                     0.37
61 José Antonio Redondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                 0.43
62 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia                                           
63 Javier Moreno (Spa) Andalucía-Cajasur                                           
64 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD                                                     
65 Vidal Celis Zabala (Spa) Barbot-Siper                                           
66 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                                  
67 Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam                                          0.48
68 Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia                                         
69 Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervélo TestTeam                                 0.50
70 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                                            
71 David Martín Velasco (Spa) Rock Racing                                          
72 Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank                                               
73 Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom                               0.53
74 Marlon Pérez (Col) Caisse d'Epargne                                             
75 Gianluca Mirenda (Ita) ISD                                                   1.04
76 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD                                                    
77 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Barbot-Siper                            1.06
78 David Bernabeu (Spa) Barbot-Siper                                               
79 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros                                             
80 Benjamin Noval (Spa) Astana                                                     
81 Bartosz Huzarski (Pol)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment