2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 4

News & Results

03/26/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 4

Cobo takes stage 4; Leipheimer maintains overall race lead.

Leon                  
80 Carlos Manuel Pinho Oliveira (Por) Barbot-Siper                                 
81 Yukiya Arashiro (Jpn) Bbox Bouygues Telecom                                     
82 José Antonio Redondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                    
83 José Antonio Carrasco (Spa) Andalucía-Cajasur                                   
84 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                               
85 Evgeny Sokolov (Rus) Bbox Bouygues Telecom                                      
86 Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto                                               
87 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD                                                25.08
88 Gianluca Mirenda (Ita) ISD                                                      
89 Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-Cajasur                                 
90 Marlon Pérez (Col) Caisse d'Epargne                                             
91 Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia                                         
92 Benjamin Noval (Spa) Astana                                                     
93 Daniel Sesma Sorbet (Spa) Orbea                                                 
94 Juan Francisco Mourón Doldan (Spa) Xacobeo Galicia                              
95 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                               
96 Eritz Ruiz De Erentxun Antetara (Spa) Orbea                                     
97 Vidal Celis Zabala (Spa) Barbot-Siper                                           
98 Enrique Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon                  
99 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia                                         
100 Mikel Ilundain Tirapu (Spa) Orbea                                              
101 Aitor Olano Orbegozo (Spa) Orbea                                               
102 Helder Oliveira (Por) Barbot-Siper                                             
103 Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervélo TestTeam                                   
104 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                                   
105 Samuel Dias Coelho (Por) Barbot-Siper                                          
106 Eneko Echeverz Carte (Spa) Orbea                                               
107 Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream                                              
108 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                     
109 Igor Abakoumov (Bel) ISD                                                       
110 Ivan Melero Coco (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon                     
111 Ivan Dominguez (Cub) Fuji-Servetto                                             
112 Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream                                  
113 Raul Santamarta Valbuena (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon             
114 Fred Rodriguez (USA) Rock Racing                                               
115 Serge Pauwels (Bel) Cervélo TestTeam                                           
116 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Contentpolis-Ampo                               
117 Hans Dekkers (Ned) Garmin-Slipstream                                           
118 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          
119 Antonio Amorim (Por) Barbot-Siper                                              
120 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Barbot-Siper                              
121 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon             
122 Antonio Jesus (Por) Liberty Seguros                                            
123 Miguel Minguez Ayala (Spa) Orbea                                               
124 David Martín Velasco (Spa) Rock Racing                                         
125 Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo                                         
126 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                   
127 José Antonio López (Spa) Andalucía-Cajasur                                     
128 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                                
129 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                
130 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                      
131 José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo                                       25.18
132 Sergiy Matveyev (Ukr) ISD                                                  32.42

 

Please consider visiting and supporting our advertisers - they make Roadcycling.com possible. Thank you for your support.

Overall rankings after stage 4:
1 Levi Leipheimer (USA) Astana       12:15:38
2 Alberto Contador (Spa) Astana                                                 0.16
3 David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream                                       0.22
4 Stef Clement (Ned) Rabobank                                                   0.49
5 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                  0.54
6 Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                          1.51
7 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                                         1.53
8 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia                                       2.01
9 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                                     2.07
10 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto                                           2.45
11 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                                  
12 Javier Moreno (Spa) Andalucía-Cajasur                                        2.49
13 Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing                                              2.50
14 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne                                       3.02
15 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                         
16 Bruno Pires (Por) Barbot-Siper                                               3.03
17 Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam                                     3.04
18 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        3.05
19 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                        3.06
20 Rubén Plaza (Spa) Liberty Seguros                                            3.09
21 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne                                       3.27
22 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing                                           3.35
23 Alberto

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment