2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 3

News & Results

03/25/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 3

Valverde wins stage 3; Leipheimer maintains overall race lead.

24 José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                     2.15
25 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing                                           2.18
26 Bartosz Huzarski (Pol) ISD                                                      
27 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                                        2.19
28 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank                                          2.20
29 David Bernabeu (Spa) Barbot-Siper                                            2.24
30 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros                                           2.26
31 Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                     2.31
32 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                                         2.32
33 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Orbea                                     2.34
34 Marlon Pérez (Col) Caisse d'Epargne                                          2.35
35 Volodimir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                                      2.42
36 Denys Kostyuk (Ukr) ISD                                                      2.43
37 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD                                                     
38 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                                                 2.45
39 Javier Moreno (Spa) Andalucía-Cajasur                                        2.49
40 Blake Caldwell (USA) Garmin-Slipstream                                       2.51
41 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto                                           2.54
42 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                           2.56
43 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                      2.57
44 Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto                                            3.00
45 Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur                                          
46 Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto                                          3.01
47 Bruno Pires (Por) Barbot-Siper                                               3.03
48 Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo                                       3.06
49 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne                                    3.11
50 Yukiya Arashiro (Jpn) Bbox Bouygues Telecom                                  3.17
51 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          3.18
52 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                        3.20
53 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                                 3.25
54 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          3.26
55 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                            3.27
56 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                 3.30
57 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                              3.33
58 Glen Chadwick (Aus) Rock Racing                                              3.40
59 Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam                                           3.41
60 José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo                                         3.45
61 Javier Mejías (Spa) Fuji-Servetto                                            3.47
62 Rafael Valls Ferri (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon                 3.49
63 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia                                        3.55
64 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                           3.58
65 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis-Ampo                                  4.06
66 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Contentpolis-Ampo                             4.07
67 Edgar Pinto (Por) Liberty Seguros                                            4.13
68 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       4.26
69 Joseba Larralde Alzugarai (Spa) Orbea                                        4.37
70 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD                                                 4.43
71 Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom                               4.47
72 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                                   5.04
73 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        5.09
74 Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur                                      5.20
75 Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing                                          5.24
76 Helder Oliveira (Por) Barbot-Siper                                              
77 Carlos Manuel Pinho Oliveira (Por) Barbot-Siper                              5.48
78 Gianluca Mirenda (Ita) ISD                                                   5.53
79 Jesús Hernández (Spa) Astana                                                 5.57
80 Byron Patricio Guama De La Cruz (Ecu) Burgos Monumental - Castilla y Leon    6.27
81 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis-Ampo                                 6.30
82 Daniel Sesma Sorbet (Spa) Orbea                                              6.34
83 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Barbot-Siper                            6.45
84 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia                                      6.49
85 Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream                                          7.07
86 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                   7.30
87 Juan Francisco Mourón Doldan (Spa) Xacobeo Galicia                           7.43
88 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon           8.02
89 Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam                                          8.20
90 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                                           8.23
91 José Antonio Redondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                 8.31
92 Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream                                            8.35
93 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                                          9.05
94 Fred Rodriguez (USA) Rock Racing                                             9.30
95 Enrique Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon              10.02
96 Manuel Antonio Leal Cardoso

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment