2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 3

News & Results

03/25/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 3

Valverde wins stage 3; Leipheimer maintains overall race lead.

March 25, 2009: Vuelta a Castilla y Leon: Sahagun - Estacion Inv. de San Isiro (157 km):
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne       03:28:16
2 Rubén Plaza (Spa) Liberty Seguros                                                
3 Javier Moreno (Spa) Andalucía-Cajasur                                            
4 José Alberto Benítez (Spa) Fuji-Servetto                                         
5 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                              
6 Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing                                                  
7 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank                                              
8 Javier Mejías (Spa) Fuji-Servetto                                                
9 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne                                        
10 Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto                                             
11 Alberto Contador (Spa) Astana                                                   
12 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                    
13 Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank                                               
14 Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                            
15 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                              
16 Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam                                        
17 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                                    
18 Levi Leipheimer (USA) Astana                                                    
19 Byron Patricio Guama De La Cruz (Ecu) Burgos Monumental - Castilla y Leon       
20 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne                                          
21 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto                                              
22 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                 
23 Bruno Pires (Por) Barbot-Siper                                                  
24 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                                  
25 Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur                                         
26 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia                                         
27 Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                        
28 Rafael Valls Ferri (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon                    
29 Edgar Pinto (Por) Liberty Seguros                                               
30 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi                                            
31 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis-Ampo                                     
32 Stef Clement (Ned) Rabobank                                                     
33 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                                           
34 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                           
35 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                                  
36 Denys Kostyuk (Ukr) ISD                                                         
37 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream                                   
38 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                         
39 Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream                                           
40 Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo                                          
41 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                              
42 David Bernabeu (Spa) Barbot-Siper                                               
43 Volodimir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                                         
44 David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream                                         
45 José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                        
46 Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream                                               
47 Marlon Pérez (Col) Caisse d'Epargne                                             
48 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Orbea                                        
49 Eritz Ruiz De Erentxun Antetara (Spa) Orbea                                     
50 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                           
51 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                         
52 Oscar García-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo                                
53 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi                                             
54 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                               
55 Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur                                          
56 Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam                                             
57 Vitaly Kondrut (Ukr) ISD                                                        
58 Miguel Minguez Ayala (Spa) Orbea                                                
59 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne                                          
60 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                                                    
61 Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam                                              
62 Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                  
63 José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo                                            
64 Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto                                               
65 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD                                                     
66 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing                                              
67 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros                                              
68 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                                 
69 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia                                           
70 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                                            
71 Glen Chadwick (Aus) Rock Racing                                                 
72 Bartosz Huzarski (Pol) ISD                                                      
73 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                           
74 Joseba Larralde Alzugarai (Spa) Orbea                                           
75 José Antonio Redondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                    
76 David Francisco Delgado (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon               
77 Ricardo Van Der Velde (Ned) Garmin-Slipstream                                   
78 Helder Oliveira (Por) Barbot-Siper                                              
79 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros                                             
80 Blake Caldwell (USA) Garmin-Slipstream                                          
81 Alberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo Galicia                                   
82 Carlos Manuel Pinho Oliveira (Por) Barbot-Siper                                 
83 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                                           
84 Yukiya

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment