2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 2

News & Results

03/24/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 2

Levi Leipheimer wins time trial and takes overall lead ahead of Alberto Contador (Team Astana).

11 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                               1.46
14 Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam                                     1.47
12 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne                                          
13 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                                  
15 Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                         1.51
16 Rubén Plaza (Spa) Liberty Seguros                                            1.52
17 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                                        1.53
18 Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank                                            1.56
19 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia                                      2.01
20 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                                    2.07
21 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                      2.08
22 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne                                       2.10
23 Vitaly Kondrut (Ukr) ISD                                                     2.12
24 José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                     2.15
26 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing                                           2.18
25 Bartosz Huzarski (Pol) ISD                                                      
27 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                                        2.19
28 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank                                          2.20
30 David Bernabeu (Spa) Barbot-Siper                                            2.24
29 Sergiy Matveyev (Ukr) ISD                                                       
31 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros                                           2.26
32 Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                     2.31
33 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                                         2.32
34 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Orbea                                     2.34
35 Marlon Pérez (Col) Caisse d'Epargne                                          2.35
36 Volodimir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                                      2.42
37 Denys Kostyuk (Ukr) ISD                                                      2.43
38 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD                                                     
39 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                                   2.44
40 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                                                 2.45
41 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        2.49
42 Javier Moreno (Spa) Andalucía-Cajasur                                           
43 Blake Caldwell (USA) Garmin-Slipstream                                       2.51
44 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto                                           2.54
45 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                           2.56
46 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                      2.57
47 Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto                                            3.00
48 Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur                                          
49 Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto                                          3.01
50 José Antonio Carrasco (Spa) Andalucía-Cajasur                                3.02
52 Bruno Pires (Por) Barbot-Siper                                               3.03
51 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                                              
53 Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing                                          3.04
54 Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo                                       3.06
55 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne                                    3.11
56 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                 3.13
57 Yukiya Arashiro (Jpn) Bbox Bouygues Telecom                                  3.17
58 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          3.18
59 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                        3.20
60 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                                 3.25
61 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          3.26
64 Daniel Sesma Sorbet (Spa) Orbea                                              3.27
63 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Contentpolis-Ampo                                
62 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                               
65 Hans Dekkers (Ned) Garmin-Slipstream                                         3.28
66 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                              3.33
68 Benjamin Noval (Spa) Astana                                                  3.37
67 Jesús Hernández (Spa) Astana                                                    
70 Fred Rodriguez (USA) Rock Racing                                             3.38
69 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Barbot-Siper                               
71 Glen Chadwick (Aus) Rock Racing                                              3.40
72 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD                                                 3.41
73 Oscar Pujol (Spa) Cervélo TestTeam                                              
74 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia                                      3.42
75 José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo                                         3.45
76 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       3.46
77 Javier Mejías (Spa) Fuji-Servetto                                            3.47
78 Rafael Valls Ferri (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon                 3.49
79 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia                                        3.55
80 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                           3.58
81 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis-Ampo                                  4.06
82 Enrique Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon               4.10
83 Edgar Pinto (Por) Liberty Seguros                                            4.13
84 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                   4.23
85 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                                          4.29
86 Juan Francisco Mourón Doldan (Spa) Xacobeo Galicia                           4.36
87 Joseba Larralde Alzugarai

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment