2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 1

News & Results

03/23/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 1

Sobrino wins stage 1; Armstrong crashes out.

March 23, 2009: Vuelta a Castilla y Leon: Paredes de Nava - Baltanas (177 km):
1 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon       04:31:53
2 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                              
3 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne                                    
4 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          
5 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Liberty Seguros                            
6 Hans Dekkers (Ned) Garmin-Slipstream                                         
7 Juan Francisco Mourón Doldan (Spa) Xacobeo Galicia                           
8 Denys Kostyuk (Ukr) ISD                                                      
9 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                                          
10 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       
11 Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia                                     
12 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank                                         
13 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                       
14 Enrique Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental - Castilla y Leon              
15 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                       
16 Javier Moreno (Spa) Andalucía-Cajasur                                       
17 Marlon Pérez (Col) Caisse d'Epargne                                         
18 Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing                                             
19 Edgar Pinto (Por) Liberty Seguros                                           
20 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                  
21 Igor Abakoumov (Bel) ISD                                                    
22 José Antonio Carrasco (Spa) Andalucía-Cajasur                               
23 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream                               
24 Gianluca Mirenda (Ita) ISD                                                  
25 Rubén Plaza (Spa) Liberty Seguros                                           
26 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto                                          
27 Alberto Contador (Spa) Astana                                               
28 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       
29 Stef Clement (Ned) Rabobank                                                 
30 Daniel Sesma Sorbet (Spa) Orbea                                             
31 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                     
32 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                
33 Yukiya Arashiro (Jpn) Bbox Bouygues Telecom                                 
34 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Contentpolis-Ampo                            
35 Fred Rodriguez (USA) Rock Racing                                            
36 Byron Patricio Guama De La Cruz (Ecu) Burgos Monumental - Castilla y Leon   
37 Vitaly Kondrut (Ukr) ISD                                                    
38 Helder Oliveira (Por) Barbot-Siper                                          
39 Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam                                    
40 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros                                          
41 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne                                      
42 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                     
43 Javier Mejías (Spa) Fuji-Servetto                                           
44 Guillaume Le Floch (Fra) Bbox Bouygues Telecom                              
45 Bruno Pires (Por) Barbot-Siper                                              
46 Benjamin Noval (Spa) Astana                                                 
47 José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                    
48 Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank                                           
49 David Bernabeu (Spa) Barbot-Siper                                           
50 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                                
51 José Herrada (Spa) Contentpolis-Ampo                                        
52 Alejandro Paleo (Spa) Xacobeo Galicia                                       
53 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia                                     
54 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                                       
55 Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto                                         
56 Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                        
57 Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream                                       
58 Volodimir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                                     
59 Javier Etxarri Marin (Spa) Contentpolis-Ampo                                
60 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                              
61 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                              
62 Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto                                           
63 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis-Ampo                                 
64 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne                                      
65 Blake Caldwell (USA) Garmin-Slipstream                                      
66 Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur                                     
67 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                                                
68 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi                                      
69 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Orbea                                    
70 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                                        
71 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD                                                
72 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                                   
73 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                          
74 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros                                          
75 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Barbot-Siper                           
76 Joseba Larralde Alzugarai (Spa) Orbea                                       
77 Sergiy Matveyev (Ukr) ISD                                                   
78 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing                                          
79 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi                                         
80 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                
81 Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                    
82 Glen Chadwick (Aus) Rock Racing                                             
83 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                           
84

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment