2009 Vattenfall Cyclassics Results

News & Results

08/16/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vattenfall Cyclassics Results

Tyler Farrar (Team Garmin-Slipstream) wins in Hamburg, Germany.

August 16, 2009: Vattenfall Cyclassics, Hamburg, Germany (214 km):
1 Tyler Farrar (USA) Garmin - Slipstream       05:30:38  
2 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank    
3 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram    
4 Allan Davis (Aus) Quick Step    
5 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
6 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto    
7 Daniele Bennati (Ita) Liquigas    
8 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas    
9 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C    
10 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas    
11 William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom    
12 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse D'epargne    
13 Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha    
14 Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec    
15 Graeme Brown (Aus) Rabobank    
16 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux    
17 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano    
18 Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano    
19 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C    
20 Alexandre Usov (Blr) Cofidis, Le Credit En Ligne    
21 René Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec    
22 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux    
23 Daniel Musiol (Ger) Vorarlberg - Corratec    
24 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale    
25 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia - HTC    
26 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana    
27 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano    
28 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux    
29 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C    
30 André Greipel (Ger) Team Columbia - HTC    
31 Aitor Galdos Alonso (Spa) Euskaltel - Euskadi    
32 Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom    
33 Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto    
34 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank    
35 Simon Spilak (Slo) Lampre - N.G.C    
36 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana    
37 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
38 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi    
39 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale    
40 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse D'epargne    
41 Michael Schär (Swi) Astana    
42 Stuart O'grady (Aus) Team Saxo Bank    
43 Simone Ponzi (Ita) Lampre - N.G.C    
44 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank    
45 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi    
46 Tom Boonen (Bel) Quick Step    
47 José I Gutierrez Palacios (Spa) Caisse D'epargne    
48 Pasamontes Rodriguez L (Spa) Caisse D'epargne    
49 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto    
50 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre - N.G.C    
51 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
52 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha    
53 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank    
54 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC    
55 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom    
56 Josep Jufre Pou (Spa) Fuji-Servetto    
57 Nick Nuyens (Bel) Rabobank    
58 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C    
59 Grégory Rast (Swi) Astana    
60 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - HTC    
61 And Amador Bikkazakova (CRc) Caisse D'epargne    
62 Marco Velo (Ita) Quick Step 0:00:09  
63 Murilo Antonio Fischer (Bra) Liquigas    
64 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas    
65 Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto    
66 Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:00:12  
67 Niki Terpstra (Ned) Team Milram 0:00:15  
68 Mathew Hayman (Aus) Rabobank    
69 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Fuji-Servetto    
70 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream 0:00:20  
71 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 0:00:29  
72 Peter Wrolich (Aut) Team Milram 0:00:42  
73 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:00:46  
74 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank    
75 Mauro Facci (Ita) Quick Step 0:01:09  
76

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment