2009 Tour of Romandie Results - Stage 5

News & Results

05/3/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour of Romandie Results - Stage 5

Freire wins final stage; Kreuziger takes overall race win.

May 3, 2009: Tour de Romandie: Aubonne - Geneve (151 km):
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank       03:29:49
2 Tyler Farrar (USA) Garmin - Slipstream                     
3 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
4 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto                       
5 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne             
6 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad                 
7 Markus Zberg (Swi) BMC Racing Team                         
8 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto                            
9 Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto                         
10 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                           
11 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.                        
12 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                        
13 Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team                       
14 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                
15 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                       
16 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale                  
17 Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom                  
18 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                       
19 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                            
20 Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank                      
21 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad        
22 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team                       
23 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha                        
24 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                            
25 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream                  
26 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank                          
27 Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto                           
28 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C.                         
29 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
30 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
31 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux                 
32 Steve Morabito (Swi) Astana                               
33 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team                      
34 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                               
35 Brian Vandborg (Den) Liquigas                             
36 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                    
37 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                     
38 Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre - N.G.C.                 
39 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha                          
40 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas                               
41 Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto                     
42 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                           
43 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream                 
44 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                 
45 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                       
46 Matthieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom               
47 Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne         
48 Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank                      
49 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                   
50 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank                       
51 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                            
52 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                     
53 Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto                           
54 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne           
55 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                      
56 Volodymir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team                  
57 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas                            
58 Pietro Caucchioli (Ita) Lampre - N.G.C.                   
59 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                     
60 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto                 
61 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                  
62 Denis Menchov (Rus) Rabobank                              
63 Michael Schär (Swi) Astana                                
64 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                              
65 Kilian Patour (Fra) Garmin - Slipstream                   
66 José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team        
67 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                           
68 Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux                    
69 Jesus Hernandez (Spa) Astana                              
70 Paul Voss (Ger) Team Milram                               
71 Grégory Rast (Swi) Astana                                 
72 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.                       
73 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                            
74 Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi                      
75 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux              
76 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
77 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux                   
78 Stef Clement

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment