2009 Tour Down Under Results - Stage 6

News & Results

01/25/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour Down Under Results - Stage 6

Chicchi kicks back; Davis takes overall Tour Down Under win.

Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                    
80 Scott Davis (Aus) UniSA                                     
81 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre - N.G.C                   
82 Stef Clement (Ned) Rabobank                                 
83 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream                        
84 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                    
85 Laurent Lefèvre (Fra) Bbox Bouygues Telecom                 
86 Davide Malacarne (Ita) Quick Step                        0.14
87 Francesco Reda (Ita) Quick Step                             
88 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                             
89 Markus Eichler (Ger) Team Milram                            
90 Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha                     
91 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C                        
92 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto                     0.24
93 Florent Brard (Fra) Cofidis                                 
94 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                        
95 Steve Morabito (Swi) Astana                                 
96 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
97 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas                                
98 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi           
99 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C                           
100 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                
101 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha                          
102 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                    
103 David Moncoutié (Fra) Cofidis                              
104 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                   
105 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas                               
106 Jos Van Emden (Ned) Rabobank                               
107 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom                
108 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C                       0.29
109 Jack Bobridge (Aus) UniSA                                  
110 Rick Flens (Ned) Rabobank                               0.37
111 Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel - Euskadi               0.38
112 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road             0.57
113 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C                        0.58
114 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lotto                        1.49
115 Rein Taaramae (Est) Cofidis                             1.50
116 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream                   2.04
117 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road             
118 Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto                       2.20
119 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C                     3.15
120 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                         3.28
121 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                             
122 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi     6.28

Final overall rankings:
1 Allan Davis (Aus) Quick Step       19:26:59
2 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank                       0.25
3 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne             0.30
4 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                        
5 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux                0.37
6 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road            0.38
7 Matthew Wilson (Aus) UniSA                                0.39
8 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C                   0.40
9 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                     
10 Mickaël Chérel (Fra) Française Des Jeux                     
11 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream                      
12 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne                
13 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road             
14 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                     0.44
15 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                       
16 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto                         
17 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                          0.45
18 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi         0.46
19 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                       0.49
20 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                         
21 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                 
22 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas                          
23 Simon Clarke (Aus) UniSA                                    
24 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto                      
25 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream                     
26 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream                          
27 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                    
28 Jesus Hernandez (Spa) Astana                                
29 Lance Armstrong (USA) Astana                                
30 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom             1.41
31 Graeme Brown (Aus) Rabobank                              2.04
32 Mathew Hayman

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment