2009 Tour Down Under Results - Stage 3

News & Results

01/22/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour Down Under Results - Stage 3

Brown wins stage 3; Davis leads overall.

23 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank       0.29
24 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank                         
25 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                      
26 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                 
27 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne              
28 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                       
29 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream                  
30 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                 
31 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                
32 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas                       
33 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto                   
34 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream                       
35 Simon Clarke (Aus) UniSA                                 
36 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                 
37 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                          
38 Jesus Hernandez (Spa) Astana                             
39 Lance Armstrong (USA) Astana                             
40 Steve Morabito (Swi) Astana                              
41 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto               0.49
42 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom          0.55
43 Francesco Reda (Ita) Quick Step                       1.05
44 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom          1.09
45 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                       1.32
46 David Moncoutié (Fra) Cofidis                         1.36
47 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road           1.58
48 Frederik Willems (Bel) Liquigas                       4.55
49 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank                     6.03
50 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                 7.46
51 Tom Leezer (Ned) Rabobank                             7.56
52 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                      10.24
53 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lotto                     10.27
54 Rick Flens (Ned) Rabobank                            11.16
55 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C                     11.47
56 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C                        
57 Jos Van Emden (Ned) Rabobank                         12.02
58 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road    16.27
59 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                         22.09
60 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto                 22.12
61 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi         22.13
62 Alexandre Usov (Blr) Cofidis                         22.18
63 Luca Barla (Ita) Team Milram                             
64 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom                 
65 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C                      
66 Pieter Jacobs (Bel) Silence - Lotto                      
67 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale                
68 Julien El Farès (Fra) Cofidis                            
69 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux                   
70 Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto                        
71 René Mandri (Est) AG2R La Mondiale                       
72 Martin Müller (Ger) Team Milram                          
73 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                  
74 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas                             
75 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi        
76 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi      
77 Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto                        
78 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha                        
79 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                           
80 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto                        
81 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                     
82 Laurent Lefèvre (Fra) Bbox Bouygues Telecom              
83 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha                     22.31
84 Travis Meyer (Aus) UniSA                             22.41
85 Stef Clement (Ned) Rabobank                          22.44
86 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream                22.50
87 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank                      
88 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                       22.52
89 Jack Bobridge (Aus) UniSA                            22.54
90 Davide Malacarne (Ita) Quick Step                    23.00
91 Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha              23.12
92 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step                     23.19
93 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank                       25.34
94 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom          25.37
95 Scott Davis (Aus) UniSA                              25.51
96 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha                        
97 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream                     
98 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment