2009 Tour Down Under Results - Stage 3

News & Results

01/22/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour Down Under Results - Stage 3

Brown wins stage 3; Davis leads overall.

January 22, 2009: Tour Down Under - Stage 3: Unley - Victor Harbor (135 km):
1 Graeme Brown (Aus) Rabobank       03:15:35
2 Allan Davis (Aus) Quick Step                              
3 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank                       
4 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road           
5 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne              
6 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                     
7 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne             
8 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom              
9 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C                   
10 Mickaël Chérel (Fra) Française Des Jeux                  
11 Christian Knees (Ger) Team Milram                        
12 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                          
13 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas                       
14 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank          
15 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                     
16 Simon Clarke (Aus) UniSA                                 
17 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi         
18 Matthew Wilson (Aus) UniSA                               
19 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom               
20 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream                   
21 William Walker (Aus) Fuji-Servetto                       
22 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                             
23 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                 
24 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road              
25 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road           
26 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                       
27 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux               
28 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                    
29 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                 
30 Jesus Hernandez (Spa) Astana                             
31 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank                         
32 Lance Armstrong (USA) Astana                             
33 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne              
34 Francesco Reda (Ita) Quick Step                          
35 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream                  
36 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                      
37 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto                   
38 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom             
39 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                 
40 Steve Morabito (Swi) Astana                              
41 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto                      
42 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                 
43 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream                       
44 Frederik Willems (Bel) Liquigas                          
45 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto                  
46 David Moncoutié (Fra) Cofidis                            
47 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne                
48 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                       0.32
49 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank                     4.30
50 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road        
51 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C                        
52 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C                         
53 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream                    
54 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom           7.17
55 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                    
56 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                
57 Rick Flens (Ned) Rabobank                             9.35
58 Jos Van Emden (Ned) Rabobank                             
59 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                          
60 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lotto                         
61 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream                 21.49
62 Jack Bobridge (Aus) UniSA                                
63 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux                   
64 Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lotto                    
65 Alexandre Usov (Blr) Cofidis                             
66 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto                     
67 Davide Malacarne (Ita) Quick Step                        
68 Luca Barla (Ita) Team Milram                             
69 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha                     
70 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas                           
71 Florent Brard (Fra) Cofidis                              
72 Aaron Kemps (Aus) UniSA                                  
73 Stef Clement (Ned) Rabobank                              
74 René Mandri (Est) AG2R La Mondiale                       
75 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas                             
76 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale                
77 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                  
78 Kurt

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment