2009 Tour Down Under Results - Stage 2

News & Results

01/21/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour Down Under Results - Stage 2

Allan Davis wins stage 2 and takes overall race lead.

Travis Meyer (Aus) UniSA                                  
78 Stef Clement (Ned) Rabobank                            0.39
79 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom              
80 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                        0.44
81 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank                    0.45
82 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                         0.47
83 Timothy Gudsell (NZl) Française Des Jeux               0.48
84 Francesco Reda (Ita) Quick Step                        0.49
85 Jack Bobridge (Aus) UniSA                                 
86 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom           0.53
87 Davide Malacarne (Ita) Quick Step                      0.55
88 Jos Van Emden (Ned) Rabobank                           0.56
89 Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha                1.07
90 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step                       1.14
91 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank                      1.17
92 David Moncoutié (Fra) Cofidis                          1.20
93 Kai Reus (Ned) Rabobank                                   
94 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road            1.42
95 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank                         3.29
96 Rein Taaramae (Est) Cofidis                            3.46
97 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha                         
98 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha                      
99 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre - N.G.C                 
100 Scott Davis (Aus) UniSA                                  
101 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream                     
102 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C                        
103 Claudio Corioni (Ita) Liquigas                        4.39
104 Frederik Willems (Bel) Liquigas                          
105 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                           4.59
106 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas                             
107 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom               
108 Aaron Kemps (Aus) UniSA                               6.01
109 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha                     6.10
110 Assan Bazayev (Kaz) Astana                               
111 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas                        7.00
112 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C                     7.01
113 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C                         
114 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C                     
115 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road          8.08
116 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road    11.41
117 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream                     
118 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram                      
119 Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lotto                    
120 Markus Eichler (Ger) Team Milram                         
121 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto                      
122 Guillaume Blot (Fra) Cofidis                         14.37
123 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road       18.04
124 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream                      
125 Florent Brard (Fra) Cofidis                              
126 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom              
127 Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel - Euskadi                
128 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas                         
129 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream                    
130 Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
131 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
132 Kenny De Haes (Bel) Team Katusha                         
133 Ivan Dominquez (Cub) Fuji-Servetto

Overall rankings after stage 2:
1 Allan Davis (Aus) Quick Step       07:31:42
2 André Greipel (Ger) Team Columbia - High Road           0.03
3 Graeme Brown (Aus) Rabobank                             0.04
4 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank                     0.08
5 Baden Cooke (Aus) UniSA                                    
6 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                      
7 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C                 0.14
8 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne              
9 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                   
10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream                    
11 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                              
12 Mickaël Chérel (Fra) Française Des Jeux                   
13 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road           
14 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road            
15 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                              
16 Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux                 
17 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux                
18 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto                   0.17
19

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment