2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

News & Results

03/12/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 2

Petacchi wins stage.

Liquigas                                                     
85 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli             
86 Johann Tschopp (Swi) Bbox Bouygues Telecom                                        
87 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                    
88 Sergey Klimov (Rus) Katusha                                                       
89 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                                 
91 Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto                                            
90 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                                                0.20
92 Bernhard Eisel (Aut) Columbia-Highroad                                         2.08
93 Bert Grabsch (Ger) Columbia-Highroad                                              
94 Michael Albasini (Swi) Columbia-Highroad                                          
95 Mark Cavendish (GBr) Columbia-Highroad                                            
96 Servais Knaven (Ned) Milram                                                       
97 William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream                                        
98 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                                  
99 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                             
100 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                             
101 Michael Friedman (USA) Garmin-Slipstream                                         
102 Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream                                             
103 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto                                                
104 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil                                                
105 Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale                                            
106 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                                  
107 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                                         
108 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                                      
109 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale                                               
110 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                          
111 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                      
112 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam                                             
113 Mikhail Ignatiev (Rus) Katusha                                                   
114 Pavel Brutt (Rus) Katusha                                                        
115 Geraint Thomas (GBr) Barloworld                                                  
116 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil                                                  
117 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                              
118 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                                                
119 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                          
120 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale                                     3.54
121 Danilo Napolitano (Ita) Katusha                                               5.54
122 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto                                              
123 Marcin Sapa (Pol) Lampre-NGC                                                     
124 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                                    
125 Sergey Renev (Kaz) Astana                                                        
126 Gregory Rast (Swi) Astana                                                        
127 Marco Corti (Ita) Barloworld                                                  6.49
128 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                                    
129 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                                            
130 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                          
131 Marcus Ljungqvist (Swe) Saxo Bank                                                
132 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-NGC                                                
133 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto                                               
134 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Saxo Bank                                                
135 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                                      
136 Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto                                               
137 Kasper Klostergård (Den) Saxo Bank                                               
138 Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam                                             
139 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                                     
140 Rick Flens (Ned) Rabobank                                                        
141 Björn Schröder (Ger) Milram                                                      
142 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                                   
143 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                                              
144 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                       
145 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                         
146 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis                                              
147 Arnaud Labbe (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                         
148 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-NGC                                                  
149 Angelo Furlan (Ita) Lampre-NGC                                                   
150 Martyn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream                                          
151 Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank                                                   
152 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil                                                    
153 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                                  
154 Frank Hoj (Den) Saxo Bank                                                        
155 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGC                                               
156 David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto                                   
157 Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto                                             
158 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil                                                    
159 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                              
160 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream                                              
161 Serguei Ivanov (Rus) Katusha                                                     
162 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream                                             
163 Steve Cummings (GBr) Barloworld                                                  
164 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGC                                               
165 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                              
166 Aitor Galdos (Spa) Euskaltel-Euskadi                                             
167 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  
168 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                                                   
169 Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream                                               
170 Wim De Vocht (Bel) Vacansoleil                                                   
171 Luis Angel Maté (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli            
172 Mario Aerts

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment