2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 1

News & Results

03/11/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 1

El Fares wins for Cofidis and takes overall lead.

Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                  
57 Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                
58 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                         
59 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                               
60 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                           
61 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-NGC                                             
62 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                                         
63 Luis Angel Maté (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli    
64 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                                      
65 Mikhail Ignatiev (Rus) Katusha                                                
66 Ilker Camano Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto                                      
67 Johann Tschopp (Swi) Bbox Bouygues Telecom                                    
68 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                                         
69 Sergey Klimov (Rus) Katusha                                                   
70 Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam                                           
71 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                
72 Marco Velo (Ita) Quick Step                                                   
73 Daniel Lloyd (GBr) Cervélo TestTeam                                           
74 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas                                                 
75 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                                               
76 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                                  
77 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                                        
78 Stuart O'Grady (Aus) Saxo Bank                                                
79 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                           
80 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                                 
81 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                                        
82 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil                                              
83 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  
84 Paul Martens (Ger) Rabobank                                                   
85 David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto                                
86 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
87 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                             
88 Michael Albasini (Swi) Columbia-Highroad                                      
89 Marcin Sapa (Pol) Lampre-NGC                                               2.10
90 Angelo Furlan (Ita) Lampre-NGC                                                
91 Edvald Boasson Hagen (Nor) Columbia-Highroad                                  
92 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                                 
93 Baden Cooke (Aus) Vacansoleil                                                 
94 Daniele Righi (Ita) Lampre-NGC                                                
95 Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream                                          
96 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                                     
97 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                              
98 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                               
99 Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream                                            
100 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream                                         
101 William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream                                   
102 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGC                                           
103 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                              
104 Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam                                         
105 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale                                           
106 Sergey Renev (Kaz) Astana                                                    
107 Bernhard Eisel (Aut) Columbia-Highroad                                       
108 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                          
109 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                      
110 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-NGC                                              
111 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis                                             
112 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                        
113 Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam                                      
114 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux                                   
115 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream                                          
116 Ángel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne                                         
117 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam                                         
118 Kasper Klostergård (Den) Saxo Bank                                           
119 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil                                                
120 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis                                          
121 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                        
122 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                              
123 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil                                             
124 Pavel Brutt (Rus) Katusha                                                    
125 Johannes Fröhlinger (Ger) Milram                                             
126 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                      
127 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                         
128 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                                               
129 Marco Corti (Ita) Barloworld                                                 
130 Serguei Ivanov (Rus) Katusha                                                 
131 Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                              
132 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                                
133 Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto                                         
134 Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                  
135 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli      
136 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                   
137 Arnaud Labbe (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                     
138 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                                     4.54
139 Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale                                     4.56
140 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Saxo Bank                                            
141 Bert

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment