2009 Three Days of De Panne Results - Stage 1

News & Results

03/31/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Pozzato takes the stage win.
Pozzato takes the stage win.

2009 Three Days of De Panne Results - Stage 1

Pozzato wins stage one and leads overall.

Shpilevsky (Rus) Fuji-Servetto                       
155 Filippo Savini (Ita) CSF Group - Navigare                  
156 Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto                       
157 Giuseppe De Maria (Ita) Amica Chips - Knauf                
158 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                
159 Gerben Löwik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team            
160 Daniele Righi (Ita) Lampre - N.G.C.                        
161 Francisco Pacheco Torres (Spa) Contentpolis-Ampo           
162 Wim Stroetinga (Ned) Team Milram                           
163 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                            
164 Guennadi Mikhaïlov (Rus) Team Katusha                      
165 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto                            
166 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator    14.12
167 Sjef De Wilde (Bel) Palmans Cras                       15.08
168 Stijn Hoornaert (Bel) Palmans Cras                         
169 Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author            18.41
170 Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano                                
171 Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team          
172 Matthias Friedemann (Ger) PSK Whirlpool - Author           
173 Antonin Linda (Cze) PSK Whirlpool - Author             22.50
174 Petr Kubias (Cze) PSK Whirlpool - Author                   
175 Feng Han (Chn) Skil-Shimano                                
176 Long Jin (Chn) Skil-Shimano                                
177 Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec              
178 Denis Flahaut (Fra) Landbouwkrediet - Colnago              
179 Jean Zen (Fra) Palmans Cras                                
180 Pavel Zitta (Cze) PSK Whirlpool - Author               26.23
DNF Ivan Dominguez (Cub) Fuji-Servetto                         
DNF Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld                        
DNF René Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec

 
Please consider visiting and supporting our advertisers - they make Roadcycling.com possible. Thank you for your support.

Overall rankings after stage 1:
1 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha       04:36:51
2 Frederik Willems (Bel) Liquigas                           0.04
3 Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto                     1.03
4 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team            1.05
5 Marco Finetto (Ita) CSF Group - Navigare                     
6 Paul Voss (Ger) Team Milram                               1.06
7 Grega Bole (Slo) Amica Chips - Knauf                      1.07
8 Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Slipstream                   
9 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                   
10 Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom                  
11 Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom                   
12 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                             
13 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                               
14 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - Highroad            
15 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator       
16 Daniele Bennati (Ita) Liquigas                              
17 Tiziano Dall'antonia (Ita) CSF Group - Navigare             
18 Leif Hoste (Bel) Silence-Lotto                              
19 Wim De Vocht (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team             
20 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                   
21 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto                            
22 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto                        
23 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto                      3.15
24 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team            
25 Dieter Capelle (Bel) Palmans Cras                        4.52
26 Kevin Neirynckx (Bel) Landbouwkrediet - Colnago          4.53
27 Staf Scheirlinckx (Bel) Silence-Lotto                    4.54
28 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                              
29 Artur Gajek (Ger) Team Milram                               
30 Enrico Franzoï (Ita) Liquigas                               
31 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C.                     7.18
32 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Colnago           
33 Vicente Reynes (Spa) Team Columbia - Highroad               
34 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                 
35 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator   
36 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step                             
37 Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad           13.21
38 André Schulze (Ger) PSK Whirlpool - Author              13.23
39 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago              13.24
40 Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo                        
41 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator       
42 Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment