2009 Paris-Nice Results - Stage 8

News & Results

03/15/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Paris-Nice Results - Stage 8

Colom wins final stage; Sanchez takes overall race victory.

March 15, 2009: Paris-Nice: Nice-Nice (120 km):
1 Antonio Colom (Spa) Team Katusha       02:47:49
2 Alberto Contador (Spa) Astana                           
3 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank                   0.01
4 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano                   0.17
5 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                       
6 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step                       
7 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                       
8 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux            
9 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                         
10 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                   
11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto              
12 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad          
13 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream        
14 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom              
15 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step                     
16 Luis-Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne               
17 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                        
18 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne           0.22
19 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux         1.32
20 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom             
21 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   
22 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale               
23 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom              
24 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
25 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                       
26 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                 3.09
27 Maxime Bouet (Fra) Agritubel                           
28 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                
29 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                      
30 Christian Knees (Ger) Team Milram                      
31 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi              
32 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C.                     
33 Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam               
34 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                
35 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana                         
36 Rein Taaramae (Est) Cofidis                            
37 Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi               
38 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream              
39 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                 5.20
40 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                  
41 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                     
42 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha                6.02
43 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C.               11.54
44 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream                   
45 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                   
46 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                         
47 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank                     
48 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad       13.00
49 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad             
50 Koen de Kort (Ned) Skil-Shimano                        
51 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank                      
52 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                    
53 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam                
54 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.                     
55 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                
56 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha                        
57 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                 
58 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom           
59 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                    
60 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom           
61 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano                       
62 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                    
63 Hayden Roulston (NZl) Cervélo TestTeam                 
64 Daniel Navarro (Spa) Astana                            
65 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana                        
66 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
67 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank             
68 Frederik Willems (Bel) Liquigas                        
69 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                          
70 David Moncoutié (Fra) Cofidis                   
71 Markus Fothen (Ger) Team Milram                        
72 Martin Velits (Svk) Team Milram                        
73 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                        
74 Jurgen van de Walle (Bel) Quick Step                   
75 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                        
76 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                            
77 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step                        
78 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                   
79

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment