2009 Milano-San Remo Results

News & Results

03/21/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Lance Armstrong (Team Astana). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Lance Armstrong (Team Astana). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Milano-San Remo Results

Cavendish wins ahead of Team Cervelo TestTeam power duo Haussler and Hushovd.

Serguei Klimov (Rus) Team Katusha                                            
77 Arnaud Labbe (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                     
78 Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale                                        
79 Rui Costa (Por) Caisse d'Epargne                                             
80 Mikael Cherel (Fra) Française des Jeux                                       
81 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                         
82 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                            
83 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                              
84 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                                             
85 Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                             
86 Marco Velo (Ita) Quick Step                                                  
87 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram                                        
88 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                      
89 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank                                       
90 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto                                         
91 Leonardo Duque (Col) Cofidis                                                 
92 Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam                                         
93 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                                 
94 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia - Highroad                          
95 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                                     
96 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - Highroad                                  
97 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto                                          
98 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                                       
99 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux                                   
100 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                   
101 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto                                      
102 Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto                                             
103 Hayden Roulston (NZl) Cervélo TestTeam                                      
104 Andriy Grivko (Ukr) ISD                                                     
105 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                                      
106 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                  
107 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad                              
108 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream                                   
109 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                              
110 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C.                                        
111 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad                               
112 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli     
113 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                       
114 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                         
115 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                                              
116 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                                           
117 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                               
118 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                          
119 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                        
120 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                               
121 Felix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld                               
122 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi                                      
123 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                                   
124 Julien El Fares (Fra) Cofidis                                               
125 Lance Armstrong (USA) Astana                                                
126 Dario Cioni (Ita) ISD                                                       
127 Oscar Gatto (Ita) ISD                                                       
128 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                                           
129 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                                               
130 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                                 
131 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam                                     
132 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne                                    
133 Jeremy Hunt (GBr) Cervélo TestTeam                                          
134 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank                                         
135 Daniele Righi (Ita) Lampre - N.G.C.                                         
136 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                                           
137 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.                                     
138 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream                                        
139 Tom Leezer (Ned) Rabobank                                                   
140 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream                            11.24
141 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                                       
142 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                    
143 Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto                                          
144 Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                
145 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                                 
146 Sébastien Minard (Fra) Cofidis                                              
147 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis                                         
148 Emanuale Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.                                        
149 Luis Angel Mate (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli    
150 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce                 
151 Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto                                  12.15
152 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli    12.16

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment