2009 Liege-Bastogne-Liege Results

News & Results

04/26/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Liege-Bastogne-Liege Results

Andy Schleck wins for Team Saxo Bank.

Devenyns (Bel) Quick Step                                            
87 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale                                   
88 Linus Gerdemann (Ger) Milram                                               
89 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel                                            
90 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                                       
91 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        
92 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas                                              
93 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne                                     
94 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                                    
95 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                                
96 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                                
97 Nikita Eskov (Rus) Katusha                                                 
98 Pavel Brutt (Rus) Katusha                                                  
99 Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream                                      
100 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                                      
101 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld                                       
102 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                     
103 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne                                     
104 Volodimir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                                   
105 Alexandre Botcharov (Rus) Katusha                                         
106 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                           
107 Nico Sijmens (Bel) Cofidis                                                
108 Yukiya Arashiro (Jpn) Bbox Bouygues Telecom                           14.20
109 Simon Geschke (Ger) Skil-Shimano                                      14.21
110 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil                                           
111 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam                               15.26
112 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                                     
113 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                                         
114 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                                    
115 Sergey Klimov (Rus) Katusha                                           16.29
116 Johannes Fröhlinger (Ger) Milram                                          
117 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                           
118 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux                                       
119 Daniele Righi (Ita) Lampre-NGC                                            
DNF Gerben Löwik (Ned) Vacansoleil                                            
DNF Reinier Honig (Ned) Vacansoleil                                           
DNF Borut Bozic (Slo) Vacansoleil                                             
DNF Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                                          
DNF Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                                       
DNF Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                                        
DNF Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano                                            
DNF Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano                                           
DNF Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano                                           
DNF Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                                         
DNF Yann Huguet (Fra) Agritubel                                               
DNF Maxime Bouet (Fra) Agritubel                                              
DNF Freddy Bichot (Fra) Agritubel                                             
DNF Thomas Peterson (USA) Garmin-Slipstream                                   
DNF Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream                                   
DNF Lucas Euser (USA) Garmin-Slipstream                                       
DNF Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream                                         
DNF Jason Donald (USA) Garmin-Slipstream                                      
DNF Maryan Hary (Fra) Cofidis                                                 
DNF Bingen Fernández (Spa) Cofidis                                            
DNF Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis                                          
DNF Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator                     
DNF Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator                       
DNF Sven Renders (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator                           
DNF Ben Hermans (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator                            
DNF Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator                        
DNF Tom Criel (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator                              
DNF Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen-Mercator                           
DNF Serge Pauwels (Bel) Cervélo TestTeam                                      
DNF Edward King (USA) Cervélo TestTeam                                        
DNF Peter Wrolich (Aut) Milram                                                
DNF Björn Schröder (Ger) Milram                                               
DNF Matthias Russ (Ger) Milram                                                
DNF Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        
DNF Juan José Oroz (Spa) Euskaltel-Euskadi                                    
DNF Johann Tschopp (Swi) Bbox Bouygues Telecom                                
DNF Laurent Lefèvre (Fra) Bbox Bouygues Telecom                               
DNF Olivier Bonnaire (Fra) Bbox Bouygues Telecom                              
DNF Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-NGC                                       
DNF Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-NGC                                        
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre-NGC                                              
DNF Benjamin Noval (Spa) Astana                                               
DNF Berik Kupeshov (Kaz) Astana                                               
DNF Jesús Hernández (Spa) Astana                                              
DNF Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                              
DNF Martial Ricci-Poggi (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                         
DNF Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                            
DNF Mathieu Drouilly (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                            
DNF Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                          
DNF Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet-Colnago                            
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                                  
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale                                      
DNF Antonio Colom (Spa) Katusha                                               
DNF Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                                  
DNF Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                     
DNF Aurelien Duval (Fra) Française des Jeux                                   
DNF Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux                                   
DNF Frantisek Rabon

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment