2009 Giro d'Italia Results - Stage 18

News & Results

05/28/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Giro d'Italia Results - Stage 18

Scarponi has won stage 18 of the Giro d'Italia 2009.

May 28, 2009: Giro d'Italia: Sulmona - Benevento (182 km):
1 Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli       04:07:41
2 Félix Cardenas (Col) Barloworld                                                      
3 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream                                                 
4 Lars Ytting Bak (Den) Team Saxo Bank                                                 
5 Dmytro Grabovskyy (Ukr) ISD                                                       0.06
6 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                                                   0.20
7 Jason McCartney (USA) Team Saxo Bank                                              0.24
8 Giovanni Visconti (Ita) ISD                                                       0.37
9 Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli        0.39
10 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                 0.42
11 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                                        0.44
12 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                            0.58
13 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto                                              1.09
14 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                                             
15 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom                                         
16 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step                                                 
17 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                                           
18 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                          
19 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad                                  
20 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad                                   1.17
21 Philip Deignan (Irl) Cervelo Test Team                                              
22 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana                                                      
23 Julian Dean (NZl) Garmin - Slipstream                                               
24 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha                                                    
25 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                                  1.57
26 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank                                                 3.57
27 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                        
28 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                      
29 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                 
30 Allan Davis (Aus) Quick Step                                                        
31 Thomas Fothen (Ger) Team Milram                                                     
32 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                                
33 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - N.G.C.                                              
34 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                               
35 Ivan Basso (Ita) Liquigas                                                           
36 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - Highroad                                       
37 Andriy Grivko (Ukr) ISD                                                             
38 Levi Leipheimer (USA) Astana                                                        
39 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                                                 
40 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia                                          
41 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne                                                
42 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                                               
43 Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                                 
44 Serge Pauwels (Bel) Cervelo Test Team                                               
45 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                                                   
46 Carlos Sastre (Spa) Cervelo Test Team                                               
47 Robert Forster (Ger) Team Milram                                                    
48 Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team                                                
49 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad                                        
50 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                                      
51 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                               
52 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                                        
53 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                                            
54 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team                                         
55 Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto                                               
56 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld                                                  
57 José Luis Rubiera (Spa) Astana                                                      
58 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale                                                  
59 Dario David Cioni (Ita) ISD                                                         
60 Simon Gerrans (Aus) Cervelo Test Team                                               
61 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto                                                  
62 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                                    
63 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad                                        
64 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto                                                   
65 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream                                          
66 Lance Armstrong (USA) Astana                                                        
67 Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto                                                
68 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto                                                
69 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli             
70 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team                                                 
71 Alexander Serov (Rus) Team Katusha                                                  
72 Jose Serpa (Col) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli                    
73 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre - N.G.C.                                                
74 Daniel Navarro (Spa) Astana                                                         
75 Damiano Cunego (Ita)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment