2009 Giro d'Italia Results - Stage 10

News & Results

05/19/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Giro d'Italia Results - Stage 10

Danilo Di Luca wins stage 10 and increases his overall race lead.

(Spa) Fuji-Servetto                                                  
76 Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli           
77 Félix Cardenas (Col) Barloworld                                                      
78 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                                          12.34
79 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.                                              
80 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                                           
81 Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli           
82 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                                                       
83 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                                   
84 Ted King (USA) Cervelo Test Team                                                     
85 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto                                                    
86 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                                    
87 Addy Engels (Ned) Quick Step                                                         
88 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream                                            
89 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                               15.21
90 Jure Golcer (Slo) LPR Brakes - Farnese Vini                                          
91 Alessandro Spezialetti (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                           16.54
92 Kjell Carlström (Fin) Liquigas                                                       
93 Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto                                                 
94 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas                                                    
95 Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank                                           23.08
96 Angel Gomez (Spa) Fuji-Servetto                                                      
97 Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto                                                    
98 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.                                               24.49
99 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                                      
100 Markus Fothen (Ger) Team Milram                                                     
101 Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team                                                
102 Ben Swift (GBr) Team Katusha                                                        
103 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto                                                 
104 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale                                                  
105 Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom                                          
106 Mauro Facci (Ita) Quick Step                                                    26.06
107 Gorazd Stangelj (Slo) Liquigas                                                      
108 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                 
109 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre - N.G.C.                                                
110 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld                                               
111 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream                                          
112 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                                       
113 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank                                              
114 Matteo Montaguti (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                    
115 Riccardo Chiarini (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                   
116 Daniele Pietropolli (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                 
117 Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes - Farnese Vini                                       
118 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C.                                                   
119 Allan Davis (Aus) Quick Step                                                        
120 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                                     
121 Leonardo Scarselli (Ita) ISD                                                        
122 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream                                              
123 Bartosz Huzarski (Pol) ISD                                                          
124 Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale                                           
125 Steve Morabito (Swi) Astana                                                         
126 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom                                          
127 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha                                                     
128 Alexander Serov (Rus) Team Katusha                                                  
129 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team                                         
130 Rubens Bertogliati (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli            
131 Davide Malacarne (Ita) Quick Step                                               35.12
132 Luca Barla (Ita) Team Milram                                                        
133 Robert Hunter (RSA) Barloworld                                                      
134 Robert Forster (Ger) Team Milram                                                    
135 Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom                                           
136 Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad                                       
137 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank                                                   
138 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                                        
139 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale                                            
140 Björn Schröder (Ger) Team Milram                                                    
141 Martin Müller (Ger) Team Milram                                                     
142 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                                             
143 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                                               
144 Thomas Fothen (Ger) Team Milram                                                     
145 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld                                                  
146 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto                                                  
147 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                             
148 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                                
149 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                               
150 Gonzalo Rabunal (Spa) Xacobeo Galicia                                               
151 Gustavo Cesar Veloso (Spa)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment